Pre správne fungovanie tohto webu využívame súbory cookies. Ak budete pokračovať v jeho prezeraní, súhlasíte s používaním súborov cookies.Pokračovať Viac informácií    
Jedálne.sk
Informačný portál
hromadného stravovania

Nová registrácia | Zabudnuté heslo
Hľadanie na webe
Vyhľadajte si dodávateľa v databázi
Napíšte nám odkaz
Hodnotenie článku:       
Protestné mítingy zamestnancov

Protestné mítingy zamestnancov

Vložené 20.11.2017 | Autor: Pavel Ludvík
V novembri prebehli mítingy, na ktorých zamestnanci verejného sektora protestovali proti platovým tabuľkám a nečinnosti vlády v oblasti riešenia problémov odmeňovaní. Hlavným predmetom kritiky je fakt, že množstvo platových tried je pod úrovňou minimálnej mzdy.

Odmeňovanie zamestnancov v štátnej správe je v zlom stavu. Zákon 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme prešiel komplikovaným legislatívnym vývojom a ani niekoľko desiatok noviel neprinieslo výrazné zlepšenie systému odmeňovania.

Za hlavný nedostatok sa považuje fakt, že veľký počet tarifných tried a stupňov je pod úrovňou minimálnej mzdy. Chýba tak nielen spravodlivosť odmeňovania, ale najmä pri nízkopríjmových pozíciách sa strácajú motivačné účinky miezd. Schopní, vzdelaní ľudia, ľudia vo vedúcich funkciách zarábajú rovnako ako ostatní. Organizácie nie sú schopné udržať kvalifikovaných zamestnancov, alebo získať nové.

Tento stav sa netýka iba zamestnancov štátu, ale tiež verejnej správy a veľmi dobre ho poznajú aj školské jedálne.

Zmeny prichádzajú ťažko

O nedostatkoch sa veľa hovorí, ale menej sa robí pre ich odstránenie. Zmena platových taríf  sa pripravuje na Úrade vlády už druhý rok, ale výsledky nie sú. V poslednom čase sa hovorí, že zmeny ba mali nastať až v roku 2019. Pritom v decembri 2016 vzniklo dôležité memorandum o úprave platových pomerov, ktoré podpísali prední predstavitelia štátu, krajov a zamestnaneckých zväzov.

Zástupcovia zamestnávateľov sa v ňom zaviazali zvýšiť zamestnancom platy o 2 % po 1. 9. 2017 a od 1. 1. 2018 valorizovať platové tarify o 4 %. Vláda v ňom sľúbila, že zvýši platové tarify od 1. 1. 2018.

Zvýšenie však často predstavuje 10, 15 eur, čo je pri rastúcich cenách veľmi málo, a správy z niektorých jedální bohužiaľ hovoria aj o tom, že niekde kuchárky 2 % pridane nedostali.

Zamestnanci verejného sektora sa preto rozhodli demonštrovať svoju nespokojnosť s doterajším stavom a vyzvať štát, aby aktívne pristupoval k riešeniu tohto problému a ukázal, že si svojich zamestnancov váži. Odborový zväz KOZ SR zorganizoval protestné mítingy zamestnancov, ktorí požadujú zmeny platových taríf pre zamestnancov, najmä tých, ktorí sú pod minimálnou mzdou.

Míting v Košiciach

Prvý z mítingov sa uskutočnil 9. novembra v Košiciach. Zaznela na ňom myšlienka, že keď je minimálna mzda okolo 430 aur a človek, ktorý ráno vstáva do práce a večer sa vracia, má len niečo málo nad tento limit, je to zle. Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová na mítingu povedala, že ekonomike sa darí a zamestnanci verejnej správy to na výplatných páskach necítia.

Edita Horváthová z Komárna, predstaviteľka OZ PŠaV, v svojom diskusnom príspevku priblížila platové podmienky kuchárok z školskej jedálne. Odrobia 40 rokov, odvádzajú prácu statočne a poctivo, starajú se o zdravie detí a v dôchodku živorí. Povedala: „Stále sa hovorí, že na nové tabuľky nie sú financie. Ale nás sa v obchode nikto nepýta, či máme financie.“

Horváthová popisovala aj dôsledky, ktoré taká platová politika prináša: „Hlavná kuchárka je pilierom kuchyne v školskej jedálni. Lenže keď odíde do dôchodku, alebo si nájde práci, kde je lepšie ohodnotená, to je katastrofa. Nenájdeme zamestnanca, ktorý by ju nahradil. Nenájdeme zamestnancov, ktorí by chceli isť do našich kuchýň robiť za minimálnu mzdu. To nikto nevidí?“

Svoje vystúpenie zakončila výzvou: „Nech nie sú štátu prednejší tí, ktorí sú na ulici a nepracujú, ale my, pracujúci zamestnanci štátu.“

Míting v Banskej Bystrici

Druhý míting prebehol 16. novembra 2017 v Banskej Bystrici. Predstaviteľka odborov na ňom uviedla, že ani 8. trieda nedosahuje výšky minimálnej mzdy. Po úpravách v roku 2018 nebude dosahovať tejto hranice ani 9. trieda a ľudia splňujúci kritéria na vzdelanie, ľudia so stredoškolským aj vysokoškolským vzdelaním tak budú pracovať za minimálnu mzdu. Položila tiež otázku, prečo sa štát nedokáže postarať o 300 tisíc zamestnancov, prečo polovina z nich pracuje pod úrovňou minimálnej mzdy.

Na mítingu boli premietané videá, ktoré prezentovali reálnu situáciu zamestnancov. Vystupovali v nich aj zástupcovia školského stravovania. Kuchárka z školskej jedálne povedala, že nevie vyžiť z minimálnej mzdy, že musí chodiť cez víkendy pomáhať súkromníkovi. Iná kuchárka uviedla, že robí 42 rokov a plat má 360 eur, pritom sa stará o telesne postihnutého syna. O víkendoch si preto musí chodiť privyrábať. Vykonáva ťažkú a náročnú prácu, nevie si predstaviť, ako bude v dôchodku. Ďalšia uviedla, že si nemôže dovoliť isť na dovolenku.

Spoločné vyhlásenie účastníkov mítingov vyzýva vládu, aby systém odmeňovania bol nastavený tak, že najnižší tarifný stupeň a plat v prvej platovej triede dosahoval úroveň minimálnej mzdy. Upozorňujú ju aj na to, že reforma odmeňovania musí byť stabilne finančne krytá v každej verejnej inštitúcii.

Posledný protestný míting sa koná 23. novembra 2017 v Bratislave.

Ing. Pavel Ludvík je vedúcim redakcie portálu Jedálne.sk

Diskusia k článku:
NadpisAutor Dátum                
Podpore tlak na vládu - Petíciaveduca ŠJ22.11.2017 12:54
Zobraziť diskusné príspevky

Sponzori portálu
TOP články mesiaca
Späť nahor
Partnerské portály:
Jídelny.cz, s.r.o., Farského 638/14, 326 00 Plzeň - Východní Předměstí, Česká republika
Telefón: +420 731 331 095, e-mail: info@jidelny.cz