Pre správne fungovanie tohto webu využívame súbory cookies. Ak budete pokračovať v jeho prezeraní, súhlasíte s používaním súborov cookies.Pokračovať Viac informácií    
Jedálne.sk
Informačný portál
hromadného stravovania

Nová registrácia | Zabudnuté heslo
Hľadanie na webe
Vyhľadajte si dodávateľa v databázi
Napíšte nám odkaz
Hodnotenie článku:       
Rodičia, učitelia a školské stravovanie – nekonečné príbehy

Rodičia, učitelia a školské stravovanie – nekonečné príbehy

Vložené 25.4.2017 | Autor: Pavel Ludvík
Veľa sa diskutuje o vzťahu rodičov a učiteľov k školskému stravovaniu, pretože ich príklad deti pozitívne i negatívne ovplyvňuje. Ako ich získať za spojencov? Prečítajte si niekoľko príbehov, ako to robia niektoré vedúce.

Na niektorých akciách, kde sa stretávajú vedúce jedální, sa veľa diskutuje o vzťahu rodičov a učiteľov k školskému stravovaniu. Rodičia aj učitelia sú napriek celkovému uvoľneniu morálky aj vzťahov medzi ľuďmi pre deti stále autoritou, ich názor alebo príklad (pozitívny i negatívny) má pre deti veľký význam. Ak niektorý z týchto dospelých ľudí povie „ten obed bude dobrý, teším sa na neho, alebo „to bude dnes zase hnus", dokáže deti veľmi ovplyvniť. A práve takéto situácie uľahčujú alebo sťažujú jedálňam ich úsilie, aby sa dieťa nielen najedlo, ale aby tiež dostalo kvalitnú, zdravú a nutrične vyváženú stravu.

Zoznámme sa s niektorými z týchto príbehov, často nepríjemnými, a ukážme si, akú úlohu v nich vedúce jedální môžu hrať.

Informovať učiteľov je potrebné

V školských jedálňach sa niekedy hovorí o učiteľoch ako o prezieravých ľuďoch, ktorí si nevážia práce prevádzkových pracovníkov, ktorí vystupujú nadradene a pod. Učitelia však nie sú všeobecne zlí ľudia, sú to ľudia ako všetci ostatní. Je pravda, že niekedy sa vyjadrujú nevhodne, ale skúsenosti ukazujú, že často tak robia z nevedomosti. Nevedia, aké pravidlá platia pre školské stravovanie, a to je pre mnoho vedúcich výzvou, aby sa ich pokúsili viac informovať.

Vedúca jedálne sa napríklad zúčastní porady pedagógov, napíše článok do školského časopisu alebo do obecných či mestských novín, kde si všetko prečíta i verejnosť. Nesmie však pripraviť len prehľad cien obedov a zásady pre ich prihlasovanie. Musí informovať napríklad o tom, aké právne predpisy pre jedálne platia, že školské stravovanie sa neriadi len nejakými kuchárskymi zvyklosťami tradovanými z generácie na generáciu, ale že má legislatívne dané povinnosti podobne ako pedagógovia.

Skúste preto aj vy zoznámiť učiteľov aj rodičov s tým, aké hlavné povinnosti vám ukladá vyhláška 330/2009 o zariadení školského stravovania, alebo vyhláška 533/2007 o podrobnostiach na zariadenia spoločného stravovania. Pre rodičov môže byť zaujímavé vedieť, že napríklad z dôvodu toho a toho nemôžete pripraviť niektoré pokrmy bez toho, aby ste porušili hygienické predpisy... Predstavte im tiež hlavné zásady pre tvorbu jedálnych lístkov, aby všetci vedeli, že zelenina, ryby, strukoviny v obede nie sú vaším výmyslom, ale že je to požiadavka obsiahnutá v právnom predpise.

Zoznámiť deti a učiteľov s týmito pravidlami je možné aj v školskom rozhlase, a keď si jedna vedúca školskej jedálne takú rozhlasovú reláciu vyjednala, sedeli potom mladé učiteľky v kabinete a rozprávali aj medzi sebou: „Tie dievčatá v kuchyni to majú naozaj ťažké, nevedeli sme, koľko rôznych právnych predpisov musia dodržiavať.“

Ako na sťažnosti učiteľov

Aj napriek tomu potom môže niektorý z pedagógov pri okienku povedať: „No, to je zas obed, kto to má jesť?" Sú vedúce jedální, ktoré za takýmto učiteľom zájdu a záležitosť preberú osobne. Učitelia majú svoje predpisy a vedúce jedální sa k nim zvyčajne nevyjadrujú (aj keď by často mohli). Požiadajú teda učiteľa, aby nehodnotil predpisy pre školské stravovanie a najmä nie pred žiakmi. Poprosí ho, aby v prípade nespokojnosti prišiel za nimi osobne do kancelárie, a tam s ním sťažnosť preberú.

V jednej škole sa takýto prípad opakoval častejšie a dotyčný učiteľ pri tom dokonca bol vulgárny. Vedúca jedálne potom dokonca požiadala o zásah samotného riaditeľa.

Jedna učiteľka v škole sa sťažovala neustále. Vedúca školskej jedálne sa s ňou dohovorila, že bude hovorcom pedagogického zboru a že v prípade jeho väčšinovej nespokojnosti s obedmi bude učiteľka tlmočiť jeho názor. Pani vedúca jej pripomienky vypočula, bola si istá, že nie sú oprávnené, zoznámila s tým učiteľku a požiadala ju, aby navrhla, ako postupovať inak, ale v súlade s platnými pravidlami.

Získať učiteľa za spojenca

Niektoré vedúce jedálne používajú zaujímavú techniku, kedy vybraným jedincom z radov pedagógov venujú zvýšenú pozornosť. Ak je to známy kritik školských obedov, snaží sa vopred informovať, že budú variť taký a taký obed, oboznámi ho s technologickým postupom, s tým, ako bude jedlo vyzerať, upozorní ho, že to nie je jedlo, ktoré by mu práve chutilo, a poprosí ho, aby sa k nemu pred žiakmi nevyjadroval. Učiteľ ide na obed už pripravený a jedlo, ktorý mu nevyhovuje, pre neho nepredstavuje taký náraz.

Skúsené vedúce ale venujú pozornosť aj mladým učiteľkám. V tejto skupine sú dosť často mladé ženy, ktoré sú veľmi naklonené moderným stravovacím trendom, ktoré fandia zeleninovým šalátom, bezmäsitých jedlám a pod. Tieto ženy sa ešte nedávno stravovali ako študentky v školských jedálňach a sú ochotné motivovať žiakov k ochutnaniu obedov, sú ochotné ich oboznámiť s novými jedlami a otupiť tak ich odpor. Môžu tiež utlmiť vášne pedagogického zboru, ktorý bol nespokojný s novým a zdravým obedom.

Vedúca jedálne by preto mala medzi pedagógmi hľadať spojencov, ktorí jej pomôžu propagovať zásady moderného a zdravého stravovania v škole.

Rad vedúcich navyše rozvíja veľmi dobré osobné vzťahy s niektorými učiteľmi, pretože vedia, že po známosti sa dá vždy dosiahnuť viac, že známy vždy rád urobí niečo navyše.

Keď rodič stojí u jedálneho lístka

Asi každá vedúca stravovanie v materskej škole zažila situáciu, kedy si mamička prečíta jedálny lístok a dieťaťu povie: „To sa dnes zase nenaješ." Povie to navyše tónom, ktorý naznačuje, že za to môžu kuchárky, pritom však je to zavinené rodinou, ktorá dieťa nenaučila, že sa jedia nielen údeniny a hranolky, ale aj zelenina a strukoviny, že sa pije nielen cola, ale aj nesladené nápoje alebo mlieko.

Niektorí rodičia sú prístupní krátkemu upozorneniu, alebo vtipu, ktorým vedúca ich nevhodné vyjadrenia bagatelizuje, iní ale nie. Niekedy sa podobným situáciám dá predísť informovaním rodičov o zásadách školského stravovania (podobne ako v prípade učiteľov). Oplatí sa tiež za takýmto rodičom zájsť a opýtať sa ho, prečo to hovorí; vysvetliť, že určite má záujem na zdravom vývine dieťaťa, že k tomu patrí pestrá strava a poprosiť ho, aby sa pred dieťaťom takto nevyjadroval. Ponuka, že môže prísť ochutnať, by vzápätí mohla nasledovať.

Keď sa rodič sťažuje

Sťažujú sa však aj rodičia v základnej škole, často ale len na základe názoru detí. Jedna vedúca pozvala takú mamičku na ochutnávku obeda. Mamička jedlo zjedla a vedúca jej povedala: „Teraz mi konkrétne povedzte, čo vám nechutilo." Po obede, ktorý nie je vyslovene zle pripravený, sa kritizuje ťažko ...

V mnohých jedálňach sa usporadúvajú pre rodičov ochutnávky, buď ako jednorazové cielené akcie, alebo ich pripravujú ako súčasť rodičovských schôdzok. Vedúce si sú isté, že ak rodičia jedlo ochutnajú a bude dobré, že sa budú menej riadiť hodnotením svojich detí a že budú viac veriť jedálni. Súčasťou podobných akcií nemusí byť len ochutnávka, ale aj konkrétne informácie, aké predpisy a pokyny platia pre zostavovanie jedálnych lístkov v školskej jedálni.

Niekde si všimli aj toho, že mnohí rodičia by radi ten a ten pokrm pripravili, len nemajú recept. A tak recepty namnožia a pri stretnutiach s rodičmi ich rozdávajú. Tešia sa, že rodina jedlo doma skúsi, a pretože bude dobré, zase pár kritikov školských obedov ubudne.

Toľko skúsenosti z niektorých jedální. Zažili ste aj vy podobné príbehy? Napíšte nám, ako ste ich riešili a aký mali koniec.

Ing. Pavel Ludvík je vedúcim redakcie portálu Jedálne.sk

Diskusia k článku:
NadpisAutor Dátum                
Rodičia, učitelia a školské stravovanie...kvietok03.05.2017 08:33
Rodičia, učitelia a školské stravovanie – nekonečnSlávka03.05.2017 11:24
obedyJana2406.09.2017 18:21
Jana2406.09.2017 18:26
Zobraziť diskusné príspevky

Sponzori portálu
TOP články mesiaca
Späť nahor
Partnerské portály:
Jídelny.cz, s.r.o., Farského 638/14, 326 00 Plzeň - Východní Předměstí, Česká republika
Telefón: +420 731 331 095, e-mail: info@jidelny.cz