Pre správne fungovanie tohto webu využívame súbory cookies. Ak budete pokračovať v jeho prezeraní, súhlasíte s používaním súborov cookies.Pokračovať Viac informácií    
Jedálne.sk
Informačný portál
hromadného stravovania

Nová registrácia | Zabudnuté heslo
Hľadanie na webe
Vyhľadajte si dodávateľa v databázi
Napíšte nám odkaz
Hodnotenie článku:       
Rozhovor so zástupcom Únie hydinárov

Rozhovor so zástupcom Únie hydinárov

Vložené 1.6.2015 | Autor: Pavel Ludvík
V nadväznosti na posledné aktivity Únie hydinárov a na vaše sťažnosti na kvalitu hydinových výrobkov sme požiadali zástupcov únie o rozhovor. Na otázky odpovedá tlačový tajomník Lubomír Molnár.
Článok bol zverejnený pred viac ako 1 rokom,
a preto môže obsahovať už neaktuálne informácie.

Na vašich stránkach píšete, že existujú už len tri hydinárske bitúnky. Ktoré sú to?

Pokiaľ pred 15 rokmi bolo na Slovensku viac ako 10 hydinových bitúnkov, dnes sú tu iba 3 veľké hydinové bitúnky – HYZA Topoľčany, HSH Veľké Zálužie a HYDINA SLOVENSKO v Košiciach, ktoré porážajú kurčatá, a 1 stredne veľký bitúnok – HYDINA KUBUS Veľký Slavkov, ktorý poráža morky.

 

Kvalita zo Slovenska a zo zahraničia

Uvádzate, že slovenská hydina je kvalitná. Kvalitnejšia než zahraničná? Môžete to dokázať?

K zákazníkovi sa dostáva od slovenských chovateľov iba hydina, ktorá je kvalitná, zdravotne bezpečná a pod neustálou kontrolu. Slovenské chovy hydiny podliehajú prísnej veterinárnej kontrole, na farmách sa nepoužívajú žiadne zakázané antibiotiká, celý výkrm je pod dohľadom veterinárneho lekára. Dôkazom je aj skutočnosť, že so slovenskou hydinou sa nespájajú žiadne aféry, čo nemožno povedať o dovážanom zahraničnom hydinovom mäse. Kurčatá sú chladené výlučne vzduchom na rozdiel od niektorých importérov, ktorí dodávajú na trh kurčatá chladené vodou. Čiže za svoje peniaze dostane zákazník mäso a nie tretinu vody. 

Slovenskí spracovatelia hydiny vyrábajú iba kvalitné hydinové mäso. Najlepším dôkazom tejto skutočnosti je udelenie Značky kvality SK pre 63 hydinových výrobkov. To predstavuje záruku kvality a slovenského pôvodu výrobkov našich hydinárov. Najviac výrobkov so Značkou kvality SK je práve v hydinárskom priemysle.

Prečo si myslíte, že nekvalitná hydina na slovenskom trhu pochádza len zo zahraničia a nemôže pochádzať zo Slovenska?

Napríklad v Poľsku sú prevádzky, ktoré spĺňajú normy EÚ a produkujú rovnako kvalitné potraviny ako na Slovensku a za rovnaké ceny. Pretože mu ale pri vstupe do EÚ boli udelené výnimky z plnenia noriem EÚ, sú tam i prevádzky, kde môžu chladiť hydinu prostredníctvom vody, čím sa hydina kontaminuje salmonelou, čo môže ohroziť zdravie spotrebiteľa. U nás všetky prevádzky chladia hydinu iba vzduchom, čo je systém bezpečnejší. Hydina chladená vodou viaže na seba počas procesu chladenia aj časť vody. Zákazník zaplatí plnú cenu tovaru nielen za mäso, ale aj za vodu a nutričná hodnota hydinového mäsa sa znižuje. Tieto prevádzky nespĺňajú normy EÚ a preto aj cena ich hydiny je výrazne nižšia, rovnako ako kvalita.

Sťažujete sa na výrobcov, ktorí len prebaľujú cudziu hydinu. Ako môže vedúca jedálne zabezpečiť, aby si objednala skutočne slovenský výrobok. Ako sa môže brániť tomu, aby pod značkou slovenskou nedostala zahraničné mäso?

Od 1. apríla 2015 došlo k zmene označovania pôvodu pri hydinovom mäse, pretože do platnosti vstupuje vykonávacie nariadenie komisie číslo 1337/2013. Zmenené označovanie pôvodu mäsa uľahčí spotrebiteľovi zistiť krajinu, z ktorej hydinové mäso pochádza.

Etiketa na hydinovom mäse, ktoré je určené na dodanie konečnému spotrebiteľovi alebo zariadeniam spoločného stravovania, musí obsahovať nasledujúce údaje. A) členský štát alebo tretiu krajinu, v ktorom resp. ktorej sa uskutočnil chov, označené ako „Chované v: (názov členského štátu alebo tretej krajiny)“, b) členský štát alebo tretiu krajinu, v ktorom resp. ktorej bolo zviera zabité, označené ako „Zabité v: (názov členského štátu alebo tretej krajiny)“ a c) označenia „Chované v:“ a „Zabité v:“ sa môžu nahradiť označením „Pôvod: (názov členského štátu alebo tretej krajiny)“, ak hydinové mäso bolo získané zo zvierat narodených, chovaných a zabitých v jednom členskom štáte alebo tretej krajine.

 

Čo vám slovenskí hydinári môžu ponúknuť

Nie je nízky odbyt slovenských hydinárov spôsobený zlým marketingom? Čo robí vaša únie a vaši členovia na podporu marketingu?

Vysoká kvalita a zdravotná nezávadnosť – tieto atribúty sú alfou a omegou podnikania spracovateľov hydiny združených v Únii hydinárov Slovenska. Spotrebiteľov preto oslovujú výrobkami, ktoré túto ich filozofiu v plnej miere prezentujú.

Kura kráľovské z Veľkého Zálužia pri Nitre je chované na slovenských farmách, ktoré podliehajú pravidelnej kontrole na dodržiavanie štandardov vhodných životných podmienok -  welfare. To znamená, či majú brojleri potrebnú pohodu, sú bez stresu, majú po celých 24 hodín dostatok svetla, bezproblémový prístup ku kŕmidlám i napájadlám s vodou. Dostávajú tie najkvalitnejšie krmivá bez stimulujúcich látok a rastových hormónov. Nečudo, že také kurča je chutné, šťavnaté, bohaté na dôležité živiny, vitamíny a ďalšie prvky dôležité pre zdravý život človeka.

Z Topoľčian zase pochádza Úprimné kurča, ktoré od vyliahnutia až na stôl takisto spĺňa najprísnejšie slovenské a európske štandardy. Zabezpečuje to slovenský farmársky chov s vysokým štandardom, čo pozitívne vplýva na jeho nutričnú hodnotu. O tom všetkom sa môže spotrebiteľ presvedčiť prostredníctvom tzv. rodného čísla kurčaťa, ktoré garantuje miesto vyliahnutia, chovateľskú farmu, kvalitu krmiva, veterinárnu starostlivosť, miesto spracovania i balenia.

Práve na štýl vášho marketingu sa objavujú sťažnosti, že je negatívny, že očierňuje iných, zahraničných výrobcov, že štvete spotrebiteľov proti dodávateľom. Čo robíte pre to, aby ste vystupovali pozitívnejšie, aby ste naopak zdôraznili vaše prednosti?

Rozhodne neočierňujeme iných, iba poukazujeme na fakty, ktoré boli jednoznačne preukázané a potvrdené kontrolnými orgánmi. Slovenskí producenti dokážu konkurovať zahraničným výrobcom vysokokvalitného hydinového mäsa, ale nedokážu súperiť s dovážanými výrobkami s nižšou kvalitou, alebo s lacnými výrobkami, ktoré pochádzajú z nadbytku produkcie niektorých výrobcov, ktorú na vlastnom trhu nedokážu predať z dôvodu nižšej kvality. Čo bol v minulosti prípad francúzskych kurčiat so zlomenými krídlami a stehnami a vymrazených nemeckých stehien.

Naši spracovatelia hydiny majú záujem ponúknuť svojim zákazníkom iba kvalitné a bezpečné hydinové mäso. Zákazník opätovne kúpi mäso iba od výrobcu, s ktorým má pozitívne skúsenosti. V poslednom období je stále viac spotrebiteľov, ktorí sa zaujímajú o pôvod hydiny a preferujú nákup kvalitnej slovenskej hydiny.

V čom sú vaše služby lepšie než služby iných dodávateľov, veľkoobchodov, mraziarní a pod.?

Naši spracovatelia hydiny vedia pre zákazníka dodať tovar, ktorý požaduje a objedná si, čiže tovar v požadovanej kvalite, tovar čerstvý a s požadovanými výživovými hodnotami, čo ostatní dodávatelia nedokážu dodržiavať pravidelne alebo vôbec.

Vysoký podiel nákupu hydiny od veľkoobchodov a mraziarní je určite zapríčinený tým, že zmrazené mäso môžu jedálne skladovať, zatiaľ čo chladené nie a  nemôžu ho zmraziť. Pre maličké jedálne je to veľmi dôležité. Ponúkajú vaši členovia i mrazené mäso?

Naši spracovatelia vyrábajú popri čerstvom mäse aj mrazené mäso. Našou výhodou je, že zákazníkovi vieme dodať mrazené mäso krátko po jeho výrobe, čiže podstatne čerstvejšie ako aj dovážané hydinové mäso. Čím je mrazené mäso čerstvejšie, tým sú lepšie jeho kvalitatívne vlastnosti ako aj nutričné hodnoty.

Malé jedálne spotrebujú malé množstvo hydiny. Sú vaši členovia schopní voziť malé dodávky do týchto jedální? Asi nie. Jedálne potom samozrejme dávajú prednosť dodávkam veľkoobchodov, kde môžu objednať viac tovaru. Ako z tohto začarovaného kruhu von?

Spracovatelia hydiny dodávajú hydinové mäso aj v minimálnom odbere jedna prepravka tovaru a v rámci svojich rozvozových liniek dokážu pokryť všetky obce a teda aj školské jedálne.

Uvažujete napríklad o spoločnom postupe v oblasti propagácie a obchodu?

Dvaja z troch spracovateľov hydiny na Slovensku sú členmi Únie hydinárov Slovenska a v určitých oblastiach propagácie a odbytu výrobkov vzájomne spolupracujú a komunikujú cez Úniu.

 

Kvalita mäsa

Sú opakované sťažnosti na kvalitu vašich produktov: že je nekvalitne opracovaná, krvavá, chlpaté stehná, odreté kože a pod. Čo robíte preto, aby sa kvalita produkcie zvýšila?

Sťažnosti na kvalitu výrobkov od slovenských hydinových bitúnkov sú ojedinelé. Jedným z dôvodov je neustály veterinárny dozor na prevádzkach bitúnkov, ktorý každé kurča prehliadne a na trh sa dostane iba mäso, ktoré spĺňa všetky legislatívne požiadavky. Problematická kvalita môže u tzv. „ostatných slovenských výrobcov hydinového mäsa“ – čiže prebaľovačov, kde tento dozor nie je a preto tu chýba kontrola a v mnohých prípadoch títo „výrobcovia“ nedokážu posúdiť kvalitu.

Ponúkate nielen hydinu vcelku, ale také opracované časti, stehná, prsia, ktoré by mohli jedálne bez veľkej prípravy použiť?

Naši spracovatelia hydiny vyrábajú celý sortiment hydinového mäsa a hydinových mäsových výrobkov s výnimkou tzv. šťavnatého hydinového mäsa. Keďže ide o nastrekovanie vodných roztokov do mäsa a znižovanie objemu mäsa, ktoré je nahrádzané vodou a ďalšími prísadami, považujeme to za klamanie spotrebiteľa a o to naši spracovatelia hydiny nemajú záujem.

Mrazené kuracie a morčacie prsia a rezne z dovozu (Česká republika, Poľsko, Holandsko, Brazília) sú takmer všetky tzv. „šťavnaté“. Vysoký podiel takého mäsa je aj u slovenských firiem, ktoré hydinu nezabíjajú, ale ju iba nakupujú (prevažne v zahraničí) a následne ju rozrábajú alebo prebaľujú. Dôležité je prečítať si priamo na etikete výrobku krajinu pôvodu, alebo názov výrobcu a kupovať výrobok, ktorý je priamo od slovenského spracovateľa hydiny (nie prebaľovacej spoločnosti). Hydinové mäso od našich spracovateľov hydiny na 100 % nie je krehčené, šťavnaté.

Ako spoznať krehčené mäso?

Jediná možnosť ako zistiť, či sa jedná o čerstvé alebo tzv. „šťavnaté“ mäso, je prečítať si údaje na etikete, kde v tomto prípade musia byť uvedené slová krehčené alebo šťavnaté a že ide o "prípravok z hydinového mäsa" alebo "mäsový prípravok z hydinového mäsa", teda nie o čisté mäso. Nastrekované krehčené mäso má poškodený povrch od ihiel, ktoré do mäsa tlačia vodný roztok, a obsahuje vysoký podiel vody (až do 50 %) a ďalších aditív, v rámci ktorých sú aj škodlivé fosforečnany. Úmyselným pridaním väčšieho podielu vody s obsahom prídavných látok a prísad sa takto z hydinového mäsa  stáva úplne odlišná potravina.

Čerstvé hydinové mäso môže obsahovať iba limitované množstvo absorbovanej vody, ktorá je v mäse prirodzená a zabezpečuje prirodzenú šťavnatosť mäsa. Ak zákazník nakupuje šťavnaté alebo krehčené hydinové mäso , tak napriek tomu, že v obchode zaplatí za tovar menej, mäso je podstatne drahšie ako čerstvé hydinové mäso.

Ing. Pavel Ludvík je vedúcim redakcie portálu Jedálne.sk

Diskusia k článku:
NadpisAutor Dátum                
Kvalita mäsaVeve31.05.2017 09:27
Zobraziť diskusné príspevky

Sponzori portálu
TOP články mesiaca
Späť nahor
Partnerské portály:
Jídelny.cz, s.r.o., Farského 638/14, 326 00 Plzeň - Východní Předměstí, Česká republika
Telefón: +420 731 331 095, e-mail: info@jidelny.cz