Pre správne fungovanie tohto webu využívame súbory cookies. Ak budete pokračovať v jeho prezeraní, súhlasíte s používaním súborov cookies.Pokračovať Viac informácií    
Jedálne.sk
Informačný portál
hromadného stravovania

Nová registrácia | Zabudnuté heslo
Hľadanie na webe
Vyhľadajte si dodávateľa v databázi
Napíšte nám odkaz
Hodnotenie článku:       
Svetový deň hygieny rúk

Svetový deň hygieny rúk

Vložené 27.5.2013 | Autor: Marcela Iliašová
V nedeľu 5. mája 2013 si na celom svete pripomínali význam hygieny rúk. Nemocnice, výskumné ústavy a podobné pracoviská organizovali podujatia, kde záujemcom predvádzali správne umývanie rúk. Do týchto akcií sa zapojila i školská jedáleň – prečítajte si ako.
Článok bol zverejnený pred viac ako 1 rokom,
a preto môže obsahovať už neaktuálne informácie.

Nedeľa, 5. máj 2013, patril hygiene rúk – ľudia z celého sveta si pripomenuli, aké dôležité je umývať si ruky. V tomto roku sa národná kampaň niesla pod názvom „Umývaj si ruky – zachrániš život“ alebo „Save lives: Clean your hands“.

K čomu nám slúžia ruky

Ruky sú prostriedkom komunikácie, pracovným nástrojom, liečia, no môžu byť aj hrozbou. Povrch ruky, najmä znečistenej, je prostredím, kde sa sústreďuje množstvo rôznych mikroorganizmov. Tie majú schopnosť prežívať aj niekoľko hodín. Pokiaľ si ruky pravidelne neumývame, šírime prostredníctvom nich choroboplodné zárodky všade tam a na všetko, čoho sa dotknú. Znečistené a špinavé ruky sú príčinou infekčných ochorení ako chrípka, zápaly tráviaceho traktu, kožné zápaly, žltačka typu A, zápal mozgových blán a iné. Správne a dôkladné umytie rúk s mydlom a teplou vodou či dezinfekčným prípravkom na báze alkoholu pomôže ochrániť naše zdravie.

Wash your hands

„Wash your hands“ si pospevovali žiaci v našej školskej jedálni. Krátke a zábavné vídeá im v piatok 3.5. ukázali, prečo je potrebné udržiavať naše ruky čisté, akým spôsobom a ako dlho ich treba umývať aj to, aké sú následky špinavých rúk na náš organizmus. Počas vyučovania navštívili žiaci prvého stupňa spolu s pani učiteľkami školskú jedáleň, kde som ich čakala s pripravenou prezentáciou a krátkym výkladom o hygiene rúk. Na výdajné okienka som im nalepila plagáty s nakreslenými rukami, kvapkami vody a mydielkami. Aby to bolo pre deti zábavné a zároveň poučné, prečítali si spoločne s pani učiteľkou básničky.

Vídeá o umývaní rúk

Po tom, ako sme si porozprávali o čistých rukách, čo všetko sa nám môže stať, ak si ruky neumyjeme, ako často a ako dlho si treba ruky umývať, si žiaci posadali na stoličky a netrpezlivo čakali, čo bude ďalej. Cez dataprojektor som im premietla 5 krátkych videí. Kreslené boli sprevádzané pesničkami a deti mohli vidieť presný spôsob umývania rúk. Pesničky boli spievané po anglicky, ale keďže aj na prvom stupni sa vyučuje anglický jazyk, vôbec nemali problém pridať sa k postavičkám a spievať spolu s nimi. Deti boli veselé, na otázky, ktoré som im kládla odpovedali takmer jednohlasne.

Ako ruky správne umývať - praktický kurz

Po skončení prezentácie sme sa presunuli do umývariek pred jedálňou a prakticky sme si ukázali, ako správne treba ruky umývať. Keď sa všetky deti vystriedali a ukázali nám čisté a voňavé ručičky, bola som spokojná nielen ja a pani učiteľky, ale aj samotné deti si pochvaľovali, aké majú ruky krásne voňavé. Nakoniec sme sa urobili spoločnú fotografiu s čistými rukami. Cez desiatovú prestávku prišli k okienku žiaci a ukazovali nám aké čisté sú ich ruky. Pani kuchárky ich pochválili a vydali desiatu.

Nanuky za čisté ruky

Podobnú prezentáciu s trochu menším nadšením si zopakovali aj žiaci druhého stupňa počas veľkej prestávky. Aj počas obeda som im premietla kreslené videá a myslím, že sa nielen pobavili, ale aj poučili. K obedu sme im pripravili sladkú a studenú odmenu – nanuky za čisté ruky, tak ako im sľubovala básnička, ktorú si predtým čítali. Na výber mali tri príchute – jahodové, vanilkové a čokoládové korneto, z čoho mali obrovskú radosť.

Rozhlasová relácia o umývaní rúk

V pondelok si všetci žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu, v ktorej som im opäť pripomenula, že hygiena rúk je dôležitá, aké potrebné je dodržiavať ju nielen vo svetový deň, ale neustále. Okrem zhrnutia zaujímavého prežitia piatkového dopoludnia s čistými rukami si vypočuli aj kúsok teórie o význame umývania rúk a dodržiavaní všeobecných hygienických pravidiel v živote človeka. Veď ak špinavou rukou pozdravia kamaráta, ak ho špinavou rukou ponúknu s jedlom alebo špinavou rukou vezmú do rúk jeho osobné veci, baktérie zo špinavých rúk prenesú aj naňho. Takto mu nechtiac alebo vedome môžu spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Nie sú to zbytočné problémy? Môžeme tomu zabrániť?

Myslím, že žiaci našej školy si z pripravenej prezentáciu odniesli nielen veselý zážitok, ale aj množstvo informácií a zapamätajú si, že mydlo a voda sú tou najlacnejšou a najprístupnejšou prevenciou pred nakazením seba aj svojho okolia rôznymi infekciami. 

Wash your hands, priatelia

Verím, že obrázky na výdajných okienkach v našej jedálni  budú našim stravníkom neustále pripomínať zásadu, že pred jedlom si treba umyť ruky a k desiate či obedu si sadnete s čistými rukami. Aj keď nanuky nedostanú každý deň, som presvedčená, že tak ako nám počas nasledujúceho týždňa mnohí ukazovali čisté ručičky, budú si pravidlo umývania rúk pamätať neustále, doma, v škole, na výlete aj pri zábave.

„Wash your hands,“ priatelia a každý deň sa budem tešiť sa na Vaše čisté ruky pri stole.

Marcela Iliašová, vedúca ZŠS pri ZŠ s MŠ Diviaky nad Nitricou

Diskusia k článku:
NadpisAutor Dátum                
čisté rukytiež vedúca29.05.2013 08:46
Zobraziť diskusné príspevky

Sponzori portálu
TOP články mesiaca
Späť nahor
Partnerské portály:
Jídelny.cz, s.r.o., Farského 638/14, 326 00 Plzeň - Východní Předměstí, Česká republika
Telefón: +420 731 331 095, e-mail: info@jidelny.cz