Pre správne fungovanie tohto webu využívame súbory cookies. Ak budete pokračovať v jeho prezeraní, súhlasíte s používaním súborov cookies.Pokračovať Viac informácií    
Jedálne.sk
Informačný portál
hromadného stravovania

Nová registrácia | Zabudnuté heslo
Hľadanie na webe
Vyhľadajte si dodávateľa v databázi
Napíšte nám odkaz

Poradňa


V našom zariadení zabezpečujeme pranie cez čistiareň a to na základe opatrenia z kontroly RÚVZ. Problém nie je v praní, ale v sušení a žehlení, na čo musia byť vhodné, oddelené priestory! (22.10.2007)

Podľa §19 ods. 1 písm. d) zákona o potravinách môžu orgány úradnej kontroly potravín zakázať „používanie prístrojov a zariadení negatívne ovplyvňujúcich bezpečnosť a kvalitu potravín“ a následne prijať opatrenia na zabezpečenie nevyhnutnej nápravy. Týka sa to aj činností, na ktoré nemáte vhodné vybavenie. Ak vám zakázali pranie odevov preto, že vykonávate sušenie a žehlenie prádla v nevhodnej miestnosti, napr. v kuchyni, kde sa nachádzajú potraviny, zabezpečením sušenia odevov vonku (pozor však na znečistenie od vtáctva, hmyzu, domácich zvierat a na prach z dopravy alebo inej činnosti v okolí) a žehlením napr. v jedálenskej časti mimo podávania stravy, môžete dosiahnuť porovnateľné hygienické podmienky ako v komunálnej práčovni či čistiarni.

Môžu si zamestnanci prať svoje pracovné oblečenie sami? (8.10.2007)

Napriek mnohým rizikám nie je domáce pranie pracovných odevov zakázané. Uplatňujú ho najmä malé prevádzkarne.

Upravuje nejaký predpis podnikanie školských jedální? (24.9.2007)

Áno,  pravidlá pre podnikateľskú činnosť (viď vyhláška 366/2007) sú obsiahnuté v Metodickom pokyne č. 5/2007-R. Môžete ho nájsť na portáli v sekcii Právo.

Som ako zamestnávateľ povinný pracovné oblečenie zamestnancov v stravovacom zariadení dávať čistiť len do chemickej čistiarne nebo ho môžem prať v práčke vo firme? (14.9.2007)

Zákon, nariadenie vlády ani vyhláška neustanovujú spôsob prania pracovných odevov zamestnancov v stravovacích zariadeniach. Pranie odevov vo vlastnej práčovni, v komunálnej práčovni, externým dodávateľom pracovných odevov i v domácnosti je prípustné. Vo všetkých prípadoch je potrebné zamedziť kontaminácii pracovného odevu kontaminantmi mikrobiologickej, chemickej alebo fyzikálnej povahy. 
Z hľadiska hygieny sa ako najvhodnejšie riešenie zabezpečovania čistých odevov v stravovacích zariadeniach  považuje pranie odevov vo vlastnej práčovni, lebo zabezpečuje plnú kontrolu prevádzkovateľa nad hygienou odevov.

Sponzori portálu
TOP články mesiaca
Späť nahor
Partnerské portály:
Jídelny.cz, s.r.o., Farského 638/14, 326 00 Plzeň - Východní Předměstí, Česká republika
Telefón: +420 731 331 095, e-mail: info@jidelny.cz