Pre správne fungovanie tohto webu využívame súbory cookies. Ak budete pokračovať v jeho prezeraní, súhlasíte s používaním súborov cookies.Pokračovať Viac informácií    
Jedálne.sk
Informačný portál
hromadného stravovania

Nová registrácia | Zabudnuté heslo
Hľadanie na webe
Vyhľadajte si dodávateľa v databázi
Napíšte nám odkaz

Diskusia na tému Ako má vyzerať jedálny lístok

Červeným príspevky za posledných dní
Miriam, 12.9.2008 8:37:36
Som matkou takmer päťročného syna. Už druhý rok chodí do škôlky, ktorá je súčasťou základnej školy. Jedáleň je spoločná, aj strava je pre obe zariadenia spoločná. Zaráža ma však skladba jedálneho lístka. V tento týždeň mali deti trikrát múčne jedlo - v pondelok knedľu, v stredu pečené buchty, v piatok halušky s kapustou. Jedenkrát mali uhorkový šalát, v stredu banán. Trikrát bolo bravčové mäso. Na desiatu majú vždy pol krajca chleba s nátierkou, výnimočne krupicovú kašu. Na olovrant je vždy iba pol krajca chleba s maslom (väčšinou rastlinné typu Rama), na tom býva postrúhaná mrkva, koliesko póru, kúsok papriky, výnimočne med a dosť často býva chlieb s nutelou. Od budúceho roka by som aj dcéru chcela dať do škôlky, ale takáto skladba jedál je v rozpore s mojou predstavou o zdravej strave. Tiež si myslím, že nespĺňa ani odporúčana o skladbe jedálneho lístka. Nemali by mať odlišnú stravu deti v škôlke a deti v škole i keď sú v jednej jedálni? Nemal by jedálny lístok obsahovať aj kalorickú hodnotu jedál? To si vedúca môže len tak porušiť odporúčania zostavovania jedálneho lístku? Poprosím Vás o názory a ako postupovať, ak nie som s jedálnym lístkom spokojná. Ďakujem.
odpovedaťveduca T, 13.9.2008 10:39:41
Jasné , že takýto jedálny lístok ako uvádzate nie je v poriadku. Deti v MŠ by mali mať odlišný JL, nakoľko mnoho jedál pre deti v ZŠ nevyhovuje deťom v MŠ.Ak chlieb dosahuje požadovanú hmotnosť na desiatu alebo olovrant , tak to môže byť aj len pol krajca chleba, hmotnosť jedla by mala byť uvedená na JL. Rama sa nesmie používať nakolko v normách, ktoré sú schválené ministerstvom školstva a hygienou sa uvádza len maslo a to je pre vedúcu smerodajné. NUtele sa v normách neuvádza. Kalorickú hodnotu jedál by mal JL obsahovať tiež. Vedúca by mala dodržiavať zásady zostavovania JL. Ak nie ste spokojná s JL a inými vecami ohľadom stravovania sa obráťte sa na stravovaciu komisiu.
odpovedaťMiriam, 15.9.2008 21:32:13
Samozrejme, že som tušila, že toto v poriadku nie je. Ani učiteľky v škôlke s takýmto jedálnym lístkom nie sú spokojné. Ale nikto nič nerieši. A neviem, či iba ja som divná a ostatní rodičia spokojní. Pravdepodobne dozrel čas na zmenu. Ďakujem Vám za odpoveď.
odpovedaťMiriam, 16.9.2008 8:52:15
A ešte by ma zaujímalo, ako je možné, že vedúca môže takýto jedálny lístok zostaviť. Že škola nerešpektuje nariadenia, podľa ktorých by mala byť strava pre MŠ a ZŠ odlišná. To si môže každý robiť, čo chce? Teraz sú média plné zdravej stravy, prevencie obezity a civilizačných ochorení. Ale čo, keď škola zdravé stravovanie nepodporuje? Nemyslím, že by sa mu selo niečo až radikálne meniť. Podľa mňa by stačilo pridať viac jedál zo strukovín a rýb. A nezaškodili by ani ovsené vločky, alebo pšenovo jablkový puding. Sú to vynikajúce potraviny a omnoho zdravšie ako knedľa. Nemám nič proti tomu, keď aj knedľa je súčasťou jedálnehp lístku, ale iba raz za čas. Ale ne to sú zásady pri zostavovaní jedálneho lístku, ktoré by sa mali dodržovať. A ešte by ma zaujímalo, prečo to iných školách ide a na našej nie.
odpovedaťpomocnica, 16.9.2008 19:55:09
Milá mamička som rada, že sa zaujímate o stravu a skladbu jedálnička vo Vašej MŠ. Múčne prílohy ako je knedľa, halušky, cestoviny môžu byť 1x v týždni, zemiaky 2-3 x v týždni. zelenina denne, ryby 1x v týždni, múčnik ako súčasť obeda 1 x v týždni, , 1 x v týždni mäže byť múčne jedlo, 1x odlahčené jedlo polomäsite, jedlá z hydiny, brav. atd. Jedálen môže variť súčasten aj pr ZS pre nich platia tiež tie isté zásady. Akurát deti v mš sa neodporúčajú jedlá vyprážané a pre nich sú oveľa menšie gramáže. Odporúčam Vašej vedúcej nech si preštuduje Zásady pri zostavovaní jedálnych lístkov v zariadeniach školského stravovania.kliknite si na www. ksubb.sk a tam v sekcii školské stravovanie nájdete viac informácii, Ak nedôjde k náprave tak sa môžete sťažovať ak máte v MŠ stravovacieu komisiu ako predch. kolegyna Vám napísala a ak aj potom nedojde k náprave tak ako MŠ alebo škola asi patrí pod mesto tak tak alebo na krajských školských úradoch. Ten jedálny lístok by bolo vhodné celý napísať . A ak ešte u Vás fungueje v mŠ nejaká schránka návrhy a pripomienky tak tam to treba napísať a súčastne ked budete mať rodičovské združenie tak sa tam treba ozvať, veď aj Vašej pani riaditeľke by malo záležať, ako jed. lístok je zostavený. Prajem vám veľa šťastia, aby sa to vyriešilo k Vašej spokojnosti a spokojnosti detí.
odpovedaťika, 18.9.2008 17:26:03
Podľa toho ako píšete knedľa - múčna príloha 1x pečené buchty-múčne jedlo 1x halušky s kapustou - zeleninové jedlo 1x podľa zásad zostavovania JL rastlinné maslo sa môže používať na výrobu pomazánok.
odpovedať..., 21.9.2008 12:02:58
Milá pani mamička Miriam prikláňam sa k odpovedí od ,,ika" Z vašej otázky a popisu vieme len o jednom týždni v mesiaci. Ja zostavujem JL na mesiac . Možno mala pani vedúca objektívne príčiny na skladbu takto zloženého JL. ( Náročnosť prípravy obedov sa vyrovnáva jednoduchosťou prípravy desiaty a olovrantu). Možno v tomto zariadení zápasia s nedostatkom pracovných síl. V zariadení možno pracuje stravovacia komisia
odpovedať..., 21.9.2008 12:10:15
ktorá môže napomôcť vedúcej v ŠJ. Ešte jednou z príčin môže biť nízky finančný limit na potraviny.
odpovedaťsilvia tokarová, 17.9.2008 15:30:05
Milá mamička a vážené kolegyne, zaujal ma Váš článok a aj reakcie na tému "Ako má vyzerať JL v zariadení školského stravovania" preto som sa rozhodla uvisť niektoré moje názory, ktoré nájdete na hlavnej stránke. S pozdravom Tokárová.
odpovedaťMiriam, 25.9.2008 22:45:09
Veľmi pekne ďakujem za všetky reakcie a odpovede. Pani Tokárová, veľmi dobre ste to napísali. Len je veľká škoda, že syn navštevuje školu s malým počtom stravníkov a s absolútnym nezáujmom vedenia obce o túto problematiku. Dnes sme mali rodičovské združenie, kde som verejne predniesla svoju sťažnosť. A čuduj sa svete, pridali sa aj ostatní rodičia, ktorým tiež prekážajú lángoše, zemiakové placky či čevabčiči. Škola je zaradená do projektu zdravá škola. Tak by sa prívlastok "zdravý" mal písať aj pred stravovanie. Budúci týždeň sa stretne vedenie škôlky s pani vedúcou školskej jedálne. Budem sa snažiť i ja tej diskusie zúčastniť. V priebehu týždňa sem vložím jeden z jedálnych lístkov. Budem rada, ak ho zhodnotíte. Stravovací limit v škôlke je 32Sk na jedného stravníka. Jedálne lístky neobsahujú ani gramáž, ani kalorickú hodnotu.
odpovedaťMária, 26.9.2008 18:16:47
Ja sa tiež pridávam, lebo neviem pochopiť prečo nechcú rodičia langoše ... U nás sme ich mali pred týžňom a z 350 obedov výber z dvoch druhov si ich dalo 200. A zaradila som ich preto, lebo deti, keď ma stretli tak sa pýtali, že kedy už ich buedeme robiť. Tak sme ich zaradili a urobiť tolko porcií tak to je česť naším p kuchárkam, ktoré ta ani namajú po finančnej stránke nič moc. A čevabčiči tiež robíme z čerstveho mäsa u nás zomletého a tuším že už o týždenň ho budeme robiť lebo tak isto sa už deti pýytali mňam čiči cibuľka, horčica ináč by si ani ten kúsok cibuľky nedali tak neviem prečo nie. A zemiakové placky sa tiež robia kto ich chce tak si ich dá k tomu dostane zakysanku. Tak to že JL neobsahú gramáž je nie v poriadku všade sa uvádza gramáž. A myslím, že ste to pani už kritizovali tak prečo apon v tom neurobili nápravu. A prečo sa ninšpirujú jl na tomto portáli.
odpovedaťveduca19, 26.9.2008 7:59:43
Ak je všetko pravda, tak samozrejme je jedálny lístok zle zostavený/ nebolo to cez prázdniny?, vtedy je umenie variť/. Čo sa týka chleba, tak v MŠ pol krajca zodpovedá norme. Zarazilo ma však, že prečo vám má vadiť čevabčiči, v školskom stravovaní sa na mletie používa vždy čerstvé mäso. V našom zariadení je čevabčiči zaradené v JL, samozrejme, že nie každý týždeň a detičky všetko pekne spapkajú.
odpovedaťMiriam, 26.9.2008 21:53:24
U nás cez prázdniny nie je škôlka a teda sa nevarí. Jedálny lístok je z bežného školského týždňa. Do škôlky chodia deti od 2 do 6 rokov. Práve pre tie menšie deti (2-3 ročné) sú jedlá typu lángoš, zemiaková placka, čevabčiči absolútne nevhodné. Lebo sú vypražené. Mne ide o to, že mnohí rodičia sa od malička snažia svoje deti správne stravovať. Uprednostňujú zeleninu, celozrnné obilniny, biele mäso, ryby, strukoviny, kyslomliečne výrobky a samozrejme vhodnú úpravu týchto pokrmov. U nás doma sa napr. vypráža iba pre manžela (asi raz do mesiaca). Preto ma zaráža, že niektoré jedálne nepokračujú v tomto trende. Zaujímavé, že v iných to ide. Deti majú aj ryby, aj zeleninové šaláty, cereálie na desiatu a pod. Prečo v našej jedálni je ryba tak raz do mesiaca? Naozaj je to len vinou financii? Alebo je to aj v rukách vedúcej ŠJ?
odpovedaťvedúca 19, 28.9.2008 16:35:26
ono určite bude chyba v zostavovaní jedálneho lístka a snáď vo vedúcej jedálne, ťažko sa k tomu vyjadrovať, ryby by mali byť v jedálničku raz do týždňa, u nás sa to snažíme dodržiavať / že ich deti nechcú.... to je ďalšia vec. K niektorým veciam sa zase rodičia nevedia zodpovedne vyjadriť a posúdiť vec, pretože napr. to čevabčiči sa v MŠ podávať môže a vôbec sa nevypráža, pripravuje sa pečením v rúre,takto sa napr. pripravuje veľa jedál, ktoré keď si rodič prečíta na JL tak si myslí, že je to vyprážané, napr. rybie karbonátky, maslový rezeň a pod.
odpovedaťika, 28.9.2008 19:24:53
Neviem, ale tie naše predpisy na zostavovanie JL sú niekedy ťažko akceptovateľné. Napr. tá ryba 1x do týždňa ale ako ju pripraviť, ked k dispozícii máme len pár noriem na prípravu a z toho sú asi tri vyprážané. a filé na masle? Trpnem aké bude či tú porciu bude vidno aj na tanieri.
odpovedaťvedúca 19, 29.9.2008 10:40:06
Súhlasím, že je ťažko pridržiavať sa predpisov prizostavovaní JL, popri všetkom je potrebné dodržiavať kal. a biol. hodnoty, keď je taký zeleninový deň, paráda... Na prípravu rýb je naozaj málo noriem/ pre MŠ/ kedže to máme variť každý týždeň. Tu už všetka fantázia končí.
odpovedaťmiša, 29.9.2008 11:21:19
nemusia mať odlišnú stravu deti MŠ aZŠ treba si len vybrať také jedlá čo môžu mať obe kategorie pol krajca chleba tiež dosť a mrkva, pór paprika to je tiež v poriadku to sú vitamíny,majú byť denne na JL, nutelu nechcete ani tam nemá byť ,ale podľa Vás ako píšete málo kedy majú krupicu, má byť raz za mesiac a prečo až po dvoch rokoch ste si všimli nesprávnu skladbu JL možno len ten týždeň je taký problémový, ťažko posúdiť aj vedúca je človek môže mať problémy a ako človek aj sa pomýliť, sledujte skladbu JL a keď sa to nezmení riešte problémy
odpovedaťjara, 29.9.2008 11:26:42
kolegynky píšete na jedálny lístok aj kalorickú hodnotu jedla či len hmotnosť mám tri vekové kateg. mš zš dosp. keby som všetkým mala vypisovať kal. hodn. tak čo moja ostatná robota
odpovedaťjaja, 3.11.2017 17:45:50
hhj
odpovedaťveduca19, 29.9.2008 13:34:35
na JL nemusia byť zobrazené kal. hodnoty, udáva sa len hmotnosť jedál, kal. a biol. hodnotu sledujeme denne / konkr. v programe p. Gašparika/.
odpovedaťMiriam, 1.10.2008 11:20:37
Zloženie jedálneho lístka sledujem od nástupu syna do škôlky, teda od septembra 2007. O stránke jedalne.sk som sa dozvedela iba nedávno. To, čo sa mi v jedálnom lístku nepáčilo, som hneď oznámila učiteľke v MŠ. Dala mi za pravdu, že niekedy sa na JL objavia jedlá, ktoré ani jej ako strava pre deti v MŠ nesedia. Tak som to sledovala ďalej, ale počas celého minulého školského roka, bol každý deň na desiatu aj olovrant pol krajca chleba -doobeda s nátierkou, poobede s maslom (veľakrát s rastlinným) a kus zeleniny. Mne nevadí zelenina, nevadia mi nátierky. Ale nedá sa občas ten rad polkrajcov prerušiť niečím iným? Ja si pamätám, že sme mali aj našľahaný tvaroh, puding. Čo tak občas makovka s maslom, cereálie s mliekom. To je zakázané? Krupicu nevelebím, ešte tak špaldová má viac úžitku pre zdravie. Uviedla som to ako príklad zmeny. Ryba bola včera prvýkrát od začiatku školského roka - filé a zemiakový šalát. Trošku málo. Zato lángoš už dvakrát, aj zemiaková placka. Z mäsa sa najviac používa bravčové. Iné sa nemôže? Táto pani vedúca na našej škole robí už roky. Nie je žiaden nováčik. Tak prečo chyby a omyly? Viem, že ak sa chce dodržať norma a vyjsť s peniazmi, tak treba na to vynaložiť veľa úsilia. Za stravu platíme 32Sk. Poprosím Vás aj o stránku, kde by sa dali nájsť normy a receptúry, ktoré sú predpísané. Možno ja mám mylnú predstavu, mysliac si, že receptov je obrovské množstvo.
odpovedaťevelin, 1.10.2008 14:54:56
podľa toho čo píšete určite chyba je vo vedúcej a keď už tam roky robí sa čudujem že to tolerujú učitelia a rodičia ryby majú byť týždenne na Jl lángoše v MŠ vôbec, kurča môže byť týždenne nie stále bravčovina treba to striedať, zeleninové jedlá tiež, na olovrant môže byť sladké pečivo striedavo raz za týždeń bábovka, vianočka atd.
odpovedaťkvett, 3.10.2008 14:36:52
Som veducou jedalne pre stredoskolsku mladez, a je vylucene, aby sme zaradili 3x v tyzdni mucne jedlo. Len zemiaky by mali byt 2x v tyzdni. Neviem presne ako to je v predskolskych zariadeniach, mohli by sa tu vyjadrit veduce z tychto zariadeni. Mozete dat podnet (staznost) riaditelovi zariadenia, a mali by to riesit na stravovacej komisii. U nas sa aspon taketo veci riesia tam. Urcite vsak taky jedalny listok je v rozpore so spravnou vyzivou.
odpovedaťmarta, 12.10.2008 20:14:31
Milé kolegyne, milé mamičky! Pri zostave vzorového jedálneho lístka: tj.- 2x zemiaky, 1 x ryba, 1x strukovinový prívarok + polomäsité jedlo, 1x zel. jedlo,1x múčne jedlo, 1x bravčové mäso, 2x čerstvý šalát, 1x obloha zeleninová, 1x ovocie, 1x mlieko a 1x puding napríklad pre vekovú kategóriu 1. - 4. ročník vychádzajú tieto hodnoty - KJ : - 20% pod priemer, - 30% sacharidy pod priemer. Tuky sú v tolerancii, vápnik je na hranici tolerancie a to som mala ešte 2x mliečnu polievku. Vitamíny sú nad toleranciou. Ako máme dodržať správnu zostavu jedálného lístka a ešte k tomu dodržať aj nutričné hodnoty? Venujem sa tomu už dlhú dobu, ale zosúladiť to v mesačnej zostave JL je naozaj veľké umenie. A čo sa týka knedle- príloha, buchty- múčne jedlo, strapačky s kapustou - zelenina+zemiaky: pri prepočte týchto jedál sa určite pani vedúca priblížila bližšie k KJ a sacharidom ako ja vo vzorovom JL.
odpovedaťvedúca, 13.10.2008 14:24:25
Súhlasím s vami, dodržať nutričné hodnoty je nemožneé, sedia mi tuky a vitaminy, vláknina, ale sacharidy sú pod normou a bielkoviny nad normou skúšam hľadáť v receptúrach jedlá s nizkym obsahom bielkovín a viac sycharidov, ale neúspešne, vari nemáme deti krmiť sladkosťami a chlebom aby nám vyšli hodnoty, snažím sa dávať zeleninu denne, ovocie dvakrát týždenne minimum, mlieko v MŠ skoro denne, celozrné pečivo, chlieb - pri týchto výrobkoch ešte klesajú sacharidy kto vie poradiť alebo pripojiť svoje výpočty s JL ktoré by sedeli podľa OVD? Prosím píšte ako ste na tom akým systémom to rátate . Prajem pekný deň
odpovedaťevelin, 14.10.2008 15:10:33
mojou problémou sú tiež bielkoviny varíme podľa MSN snažím si striedať jedlá, mäso tech. postupy no neviem ako znížiť bielkoviny 3x do týždňa sú ovocie, šaláty, zemiaky2x 3x aj zeleninové jedlá sú 1x v týždni príjala by som aj ja vzorový JL
odpovedaťnormál, 14.10.2008 17:22:34
Varíme tak ako doteraz a presne ako aj Vám to nevychádza ved tie normy sú zastarale tiež sa snažíme dávať ovocie, šaláty podľa mna by sme potrebovali dietne sestry, aby sa s tým hrali mi ozaj nemáme čas to tak do detailov sledovať a varím výber z dvoch jedál. Dúffajme že sa nejakých vzorových lístkov dožijeme ved máme tých odborníkov až až tak nech predkladajú aj mesačné a budem variť všade rovnako. S pozravom
odpovedať, 14.10.2008 19:17:24
aj ja by som uvitala vzorove JL.
odpovedať, 14.10.2008 21:15:30
Ano mozno jeden vzorovy by dokazala urobit kazda z nas ale co dalsie? Zostavit JL podla vsetkych predpisov, dodrzat ener.a nut. hodnoty a pouzivat len dane normy je takmer nemozne.
odpovedať, 15.10.2008 7:33:44
súhlasím, je to takmer nemožné, vedenie sa snažilo urobiť vzorový jedálny lístok, nakoniec od toho upustili, prečo asi? A ty vedúca si pomôž ako vieš.
odpovedaťevelin, 15.10.2008 12:56:35
áno vedúca pomôž a rob za dvoch, áno 7,5 hodín nestačí pri našej pracovnej náplni nech mi nikto nepovie že to stíha na 100%, našili by na nás aj nemožné zodpovedaj aj za nemožné pri kontrolách byť 100% né neviem ako je to inde ale ja robím aj hospodárku a celé vyúčtovanie mesačné, vyučt. hmotnú núdzu šeky vydávam atd. ako ste vy natom kolegynky aby som sa tak nerozčulovala robíte aj vy všetko alebo máte dakú pomoc
odpovedaťleko, 17.10.2008 14:10:44
Sme jedáleň pre stredoškolákov, varíme dve jedlá na obed a zeleninové šaláty sú skoro denne. Aj tak ich študenti nejedia. Stravu si prihlasujú sami. Ak je vyprážaný rezeň, langoše, halušky, buchty atď., je prihlásených aj o 200 stravníkov viac ako keď varíme tzv. zdravé jedlo. Máme variť podľa zásad racionálnej výživy a mať málo stravníkov (financie na prevádzku máme podľa počtu stravníkov), alebo variť to čo si žiadajú a chutí im?
odpovedať, 17.10.2008 15:35:13
cchcem sa opytat laka ci fungujete ako skolská jedalen alebo mate podnikatelsku cinnost
odpovedaťleko, 20.10.2008 13:01:11
Fungujeme ako klasická školská jedáleň bez podnikateľskej činnosti riadená VUC.
odpovedaťViera, 19.10.2008 22:21:27
Miriam, ja by som Vám poradila porozprávať sa najprv s vedúcou SJ, možno by vam vysvetlila, prečo taký jedálny listok. Koľko detí je v tej MS? To je veľmi dôležité. 32 Sk je od septembra, niekde od oktobra. Koľko bolo pred tým? Viete ľahko niekomu ublížite, ťažko to potom napravíte.
odpovedaťMiriam, 30.10.2008 9:23:21
Ešte raz všetkým ďakujem za príspevky, rady, podnety. Od rodičovského združenia, kde som otvorene predniesla svoju sťažnosť na vedúcu, sa veľa zmenilo. A podporili ma aj iní. Nevhodne zostavený jedálny lístok je viacročný problém. Neviem, prečo už skôr ho niekto neriešil. Žeby nechceli ubližovať ? Odrazu majú deti i na desiatu i na olovrant iné jedlá ako iba chlieb. Minule, keď bol pre deti od 6 rokov lángoš, pre deti do 6 rokov boli špagety so syrom a kečupom. Deti mávajú dvakrát do týždňa jogurt, aj ovocie (to predtým nebolo). Aj zeleninové šaláty sú viackrát (ani to nebývalo). I tak dostávajú v piatok jogurt navyše, lebo sa cez týždeň neprevára. Takže keď sa chce, tak sa to dá. A čo sa týka zavádzania zdravej stravy. Veľkých už na to nikto nenauči, pokiaľ to nemávajú doma. Ale u malých detí, je veľká šanca. A práve tie vedúce, ktoré varia pre najmenšie deti, túto šancu majú. Ak ich od mala naučia na palacinky, dolky, šišky, buchty, dusenú zeleninu jesť jednoducho nebudú. Ale ak sa bude pre nich preferovať skôr zeleninové, či zeleninovo-mäsové jedlo, bude neskôr jednoduchšie nastolený trend v stravovaní udržať. Samozrejme aj v rodine musia byť takéto jedlá preferované. A to si aj ja uvedomujem, že tomu nie vždy tak je. Potom sa všetci čudujú, prečo sú deti stále obéznejšie a nemotornejšie. Tento problém by však už patril do inej diskusie.
odpovedaťKarolínka, 30.10.2008 9:41:50
Po dlhom čase mám opäť pocit, ža naša práca, naše snaženie i naša vzájomná pomoc má význam. Sama mám radosť, že sa podarilo aj touto cestou uspokojiť rodičov a snáď i usmerniť pani vedúcu vydať sa spávnou, modernou cestou. Týmto konkrétnym výsledkom môžme obhájiť profesionálnu snahu o nápravu a zmenu. Všetkým pekný deň!
odpovedaťrozčúlená, 30.10.2008 18:14:54
Dnes podvečer bola relácia v TV o školskom stravovaní nezachytila som všetko, lebo ked som prišla z práce tak som zdriemla pri TV. pani Tokárová povedala, že normy z roku 2002 sú nové. bola tam hostka aj nejaká cudzinka, ktorá vravela, že v naších kuchyniach je len nejaké mäso v omáčke a nejaká zelenina v omáčke. A čo ma najviac rozčúlilo, ked povedala, že v kuchyniach robia ženy staršej generácie, chcelo by to vraj zmenu. Naše pani kuchárky sú obatavé, milé a varia s chuťom deťom a že sú staršie za to nemôžu, ale sú určite duchom mladé. Už vidím ako sa hrnú mladé a za tie platy.
odpovedaťsilvia tokarová, 31.10.2008 7:26:52
Milá pani, veľmi som rada, že ste realáciu o školskom stravovaní sledovali, ale musím Vás opraviť, nepovedala som, že normy z roku 2002 (mimochodom sú z roku 2003) sú nové. Informovala som, že máme aj nové normy a receptúry a budeme mať ešte aj novšie, na ktorých pracujeme. Zároveň je dôležité, že ich máme dosť na to, aby mohol byť zostavený pestrý jedálny lístok, aby sa varila deťom chutná a čerstvá strava a za tým si stojím. S pani Šipeky, ktorá bola v relácii prítomná sme sa v zákulisí rozprávali a v krátkosti som jej vyjadrila svoju nespokojnosť nad jej vyjadrením a vysvetlila jej skutočný stav v školskom stravovaní. Ja si vážim prácu všetkých zamestnancov v školských jedálňach a budem ju obhajovať na každom "fronte". Či sa to niekomu páči alebo nie. Viem, že máte ťažkú prácu a často nemáte čas počas dňa si ani sadnúť a napiť sa vody. Ale jedno je isté, systém stravovania detí nám závidia aj vyspelé krajiny a aj "Jamie Olivier - kuchár bez čapice" sa tento systém snaží zviesť v Anglicku. Tak máme sa čím chváliť alebo nie? Myslím, že áno a to, že sú naše pani kuchárky staršie, skúste ich zavolať na hocijaké oslavy v školy bez toho, aby niekoho museli obsluhovať a uvidíte, že aj ony sa vedia upraviť ako dámy.
odpovedaťrozčúlená, 31.10.2008 9:23:16
Ďakuje za odpoveď p. Tokárová. Ja som dnes ráno našim kuchárkam zapla PC a pozreli si tú reláciu / ešte že máme takú vymeženosť /´. Sú prázdniny a máme sanitárny deň tak som to využila. Tiež sa im nepáčilo vyjadrenie p. Šipeky. Ďakujeme Vám, že ste to pani vysvetlili a ďakujú Vám aj pani kuchárky, že si vážite ich prácu. Veď sa snažime variť chutne , zdravo a a na tanier to dávame s láskou, Ale 600 stravníkom, sa vždy nedá vyhovieť, ako sa vravi, koľko ľudí toľko chutí. A s tým rokom vydania som sa preklepla. Už sa tešíme na nové normy. Prajeme veľa úspecho v práci.
odpovedať, 22.11.2008 22:06:58
Minule som si nechtiac vypocula rozhovor ako upratovacka gezovala veducu, ze preco dava detom jogurty a ovocie, ze na inych skolach to veduce nedavaju. Ona jej odpovedala, ze ju nezaujima, co je na inych skolach, ale na tejto. Na to saohlasila ucitelka, ze preco mavaju na pitie stolovu vodu, ze tie malinovky na inych skolach su chutnejsie.... Tak darmo je narodny boj proti obezite....
odpovedaťnezávisla, 23.11.2008 14:32:15
U nás tiež stále frflú prečo je kažý deň ovocie, alebo jogut, A mňj názor je že, ked výjde finančný limit tak im to dám.
odpovedaťodkaz pre vedúcu , 24.11.2008 7:59:50
Je správne, že vedúca vo Vami vypočutom rozhovore dáva v školskom stravovaní ovocie, jogurty, na pitie stolovú vodu a podobné zdraviu prospešné potraviny, nech sa nenechá odradiť nikým a už vôbec nie upratovačkou, ktorá sa stará len o to, aby mala čo najmenej roboty. Učiteľka je tiež málo vzdelaná o zdravej výžive keď sa dožaduje sladkej malinovky. Určite vedúca postupuje správne a hlavne v prospech detí a žiakov, veď stolová voda je najlepšia na uhasenie smädu. Bolo by dobre, aby sa jej príkladom začali riadiť aj v ostatných kuchyniach. predsa je v školskom stravovaní prvoradou úlohou bojovať proti obezite a pripravovať stravu v prospech zdravia stravníkov. Želám Vašej vedúcej veľa síl na zvládnutie tak náročnej úlohy ako je príprava stravy, pretože do tejto ťažkej a hlavne zodpovednej práci si trúfa hovoriť takmer každý hoci nemá ani poňatia o čom školské stravovanie je. Prosím milá pani odovzdajte tento odkaz Vašej pani vedúcej a prosím podržte ju aj Vy. S pozdravom dlhoročná pracovníčka v školskom stravovaní
odpovedaťKarolínka, 25.11.2008 9:05:43
Rovnako sa prikláňam k názoru, že je potrebné našich stravníkov krok za krokom presviedčať aká je dôležitá prevencia v boji s obezitou. V našej ŠJ sme začali podávať 1x v týždni nesladený ovocný čaj.Verím, že o nikoľko týždňov už nikoho nenapadne si prísť vypýtať "troška cukru!" Pekný deň!
odpovedaťmiki, 16.10.2011 17:28:44
Som začínajúca vedúca školskej jedálne. Snažím sa riadiť pri zostavovaní jedálneho lístka podľa vyhlášky a nových receptúr. Chcem vyskúšať postupne všetky nové receptúry a tak zistiť, čo sa ujme viac a čo menej. Sme ŠJ pri MŠ, ale varíme aj pre ZŠ. Neviem kde robím chybu a či je skladba môjho jedálneho lístka správna. Chcela by som vedieť názor starších a skúsených vedúcich, prípadne čo čím nahradiť. Poraďte čo robím nesprávne, lebo od začiatku školského roka majú určití rodičia pripomienky k skladbe mojích jedálnych lístkov. Aspoň nech viem, či sú na vine zlé JL alebo im vadí moja osoba. Prosím odpovedzte mi niekto. od 17.10.2011 do 21.10.2011 Pondelok Desiata: Chlieb na desiatu, Nátierka maslová s cokoládou Mlieko Obed: Polievka minestrone, Cestovina bez posýpky Posýpka maková na cestoviny Voda s ovocným sirupom Olovrant Puding vanilkový s kompótom Utorok Desiata Anglické chlebícky, Biela káva Obed: Polievka hovädzia, Cestovina Bravcové stehno pecené, Kapusta kyslá dusená Knedla kysnutá, Voda s ovocným sirupom Olovrant:Chlieb na olovrant celozrnný, Nátierka cibulová Caj cierny Streda Desiata: Chlieb na desiatu, Nátierka z redkovky a syra Mlieko s kávovinovou zmesou Obed: Polievka z vajecnej zápražky Mäsové gulky v paradajkovej omácke Varené zemiaky, Caj ovocný Olovrant: Pecivo tukové-lekvárová tašticka, Caj zelený Štvrtok Desiata: Chlieb na desiatu celozrnný, Nátierka šunková pena Mlieko s medom Obed: Polievka cícerová, Cestovina Kuracie prsia s ananásom, Ryža dusená Voda s ovocným sirupom Olovrant: Pecivo vodové-bagetky, Nátierka z rybieho filé Caj ovocný Piatok Desiata: Obložený sendvic, Caj ovocný Obed:Polievka portugalská, Rybie filé Zemiaková kaša II. Šalát z hlávkovej kapusty miešaný Voda s ovocným sirupom Olovrant: Ryžová kaša
odpovedaťalibeta, 7.2.2013 15:07:12
Dobrý deň, chcela by som vedieť, či ešte niektoré mestá usmerňujú v zostavovaní jedálnych lístkov a vydávajú ich na celý mesiac dopredu.Ak áno, do akej miery sa ich pridržiavate a ste spokojné, lebo uľahšia prácu a môžete sa skontrolovať a bolo by možné ich postúpiť ďalej? ďakujem
odpovedaťveducaŠJ, 9.2.2013 14:07:09
Milá pani vedúca, kliknite si na mesto Bánovce nad Bebravou, na hociktorú ZŠ a tam nájdete orientačný jedálny lístok, ktorý je pre všetky jedálne záväzný, platí to už roky, my sme s tým spokojné, je vytvorená komisia z vedúcich jedální pri MŠ aj ZŠ a metodičkou školského stravovania, ktorá vypracováva aj s prepočtom výživových hodnôt jedálny lístok na mesiac a ten je rozposlaný na všetky zariadenia v okrese.
odpovedaťtokarova, 9.2.2013 15:28:38
Áno presne takto to má vyzerať, vzorové jedálne lístky by som zaviedla všade, je to veľká pomoc pre vedúce ak pre kuchárky. Funguje to napr. v Taliansku, tak nechápem, prečo sa k tomu niektoré médiá stavajú tak negatívne.
odpovedaťlussy, 11.2.2013 8:00:52
Ja som si ten orientačný záväzny lístok pozrela. Nič moc. Čo je to za kombinácia dať hlavné jedlo z mäsa Tatranskú zmes a k tomu mlieko? Veď v receptúre sa uvádza tiež, že sa pridáva mlieko a smotana. A ovocie za 2 týždne som nenašla žiadne.
odpovedaťalibeta, 25.2.2013 11:30:23
Dobrý deň, som rada, že ste na môj príspevok zareagovali p.vedúcaŠj a som raz rada, že je nás viac, tak ak by Vám to nerobilo problém, prosím o zaslanie na moju adresu alibeta1@gmail.com. Za všetky vedúce ďakujem.
odpovedaťTerézia Lucia, 11.2.2013 21:22:18
Na stránke jednej základnej školy som našla tento jedálny lístok: Polievka pórová s opečeným chlebom Závin kysnutý s kakaom a kakaovým pudingom Závin kysnutý s makovou plnkou Biela káva Jablká Polievka cibuľová Španielsky vtáčik Ryža dusená Kyslá uhorka Polievka z fazuľkových strukov Rybie filé na paradajkách so smotanou Zemiaková kaša II. Polievka fazuľová s kyslou kapustou Kurča na spôsob sviečkovej Cestoviny Čaj ovocný Polievka hrachová s párkom Syrové karbonátky s jogurtovou omáčkou Zemiaková kaša II. Neviem ako vy, ale ja som bola zhrozená, a to nie prvý krát.
odpovedaťVed.ŠJ, 12.2.2013 8:33:32
To je sila, tak ja som podľa toho interhotel. Zem. kaša II??? faz.struky a svieč a pod všetky kombinácie ,,zdravej výživy,,....
odpovedaťTerézia Lucia, 13.2.2013 20:16:50
A ja som myslela, že iba mne vstávali vlasy dupkom, keď som to videla.
odpovedaťZuzana, 20.2.2013 17:06:29
Milé dievčence, práve teraz som si všimla na stránke, že sa tu píše o nás - myslím tým Bánovce n.B. a som zhrozená, čo som sa tu dočítala. Terézia-Lucia, to kde ste čítala takú kombináciu jedál? Ak je to skutočne tak, napíšte konkrétne na ktorej škole to bolo, prešla som si tie JL na stránke niektorých škôl, no v takom hroznom poradí aké ste uviedla som tie jedlá nenašla. Ja som spolutvorcom tých vzorových JL a pod také kombinácie, ako uvádzate, by som sa v živote nepodpísala. Áno, tie JL sú vzorové a každá vedúca má možnosť si ich upraviť, napr. ak jej neboli dodané potrebné suroviny, prípadne jej chýba sila v kuchyni, alebo z iných dôvodov. Samozrejme mala by pri tom dodržať zásady na zostavovanie JL a zabezpečiť plnenie OVD tak, ako je uvedené vo vyhl. č. 330/2009 Z.z. To, že tie naše vzorové JL sú ozaj vypracované správne, sa môžete presvedčiť. Pošlite mi Vašu mailovú adresu a nerobí mi problém Vám poslať akékoľvek mesiace, ktoré si vyberiete za posledné 2-3 roky k nahliadnutiu.
odpovedaťada, 21.2.2013 6:29:57
Dobré ráno , aj ja by som poprosila alebo kde to máte zverejnené. Prosím ak to nie je zverejnené pošlite mi to na horvathovamilada@atlas.sk. Ďakujem veľmi pekne
odpovedaťAnaj, 21.2.2013 8:03:26
Dobrý deň pani Zuzana, ja by som Vás takisto chcela poprosiť, pokiaľ to je vo Vašich možnostiach o zaslanie vzorových jedálnych lístkov. Srdečná vďaka.
odpovedaťJarkamk, 21.2.2013 10:51:48
Aj sa pripájam k prosbe o zaslanie vzorového jedálneho lístka alebo k odkazu, že kde ho môžem nájsť. Mail: jedalen.mk@gmail.com Veľmi pekne ďakujem.
odpovedaťvedúca Marta, 25.2.2013 21:37:14
Poprosím vás o poslanie vzorového jedálneho lístka na tri mesiace. Máte vypracované niečo aj pre celodenné stravovanie, potešilo by ma to. Ďakujem.
odpovedaťAnaj, 6.3.2013 9:24:17
Dobrý deň pani Zuzana. Ja by som Vás chcela pokiaľ by to bolo z Vašej strany ešte možné, poprosiť o zaslanie ešte ďalších jedálnych lístkov prípadne z minulého roka. Mám už od Vás február a marec 2013 a dobre sa mi s nimi pracuje. Sme základná škola s 500 stravníkmi. Poprosím ešte poradiť, či do výživových denných dávok narátavate úplne všetko, pokiaľ sa na obed dáva chlieb, ovocie, pitný režim. Ďakujem.
odpovedaťved, 6.3.2013 9:30:25
Dobry den uz som vam pisala, ci by ste mi poslala vzorove jedalne listky, ale stale nic, tak pre istotu pisem este raz ak je to mozne tak na jedalen@esspo.sk dakujem velmi pekne
odpovedaťvedúca1, 6.3.2013 12:06:41
Dobrý deň, ak je to možné poprosila by som o zaslanie vzorových JL aj na ďalšie mesiace na adresu simon9248@gmail.com Ďakujem.
odpovedaťedita, 20.2.2013 19:42:08
Ja rada prijmem pomoc, keby ste mi poslali Vaše vzorové JL. Je to len pomoc ak niektorá dostane vzorový JL a ten si samozrejme vie prispôsobiť k svojim podmienkam. Takúto pomoc len môžeme uvítať a nie to kritizovať. Ak môžete pošlite mi: radazoozkn@centrum.sk Ďakujem za pomoc.
odpovedaťmia, 20.2.2013 22:17:57
Zuzana, ak Vám to nebude robiť problémy aj ja by som poprosila o zaslanie tých vzorových JL. Ďakujem za pomoc.
odpovedaťmirka, 21.2.2013 10:38:46
Dobry den, ak by sa to dalo, aj ja by som vas poprosila o zaslanie vzorovych jedalnych listkov. Dakujem
odpovedaťmarika, 21.2.2013 11:12:55
Dobrý deň a ja by som Vás poprosila o zaslanie vzorového JL ,ďakujem
odpovedaťnela, 21.2.2013 14:45:51
aj ja sa pripájam, tiež by som poprosila poslať vzorový JL pre ZŠ. Som len začiatočník a dosť mi to robí problémy v zostavovaní JL.
odpovedaťada, 22.2.2013 7:33:53
Dobré ráno, no ja som dostala ten jedálny lístok tzv. vzorové no ale ja by som mala k nemu dosť výhrad, podľa mojich stravníkov takže nie je to ok...ani skladba polievok ale ani skladba jedál ... Prajem príjemný deň a myslím si, že radšej by sme sa mali trošku držať našich stravníkov oni Vám predsa vedia povedať čo im chutí a vedúca predsa keď stojí pri oknieku tak počuje deti , čo vravia mňam alebo hmh.... a podľa toho treba sa trošku riadiť... Hlavne deťom nech chutí a nie zbierať pomyje...
odpovedaťkvietok, 23.2.2013 10:42:46
Musím sa aj pousmiať...lebo mi nedá..) Vzorový jedálny lístok určite poslúži, môžeme si overiť niektoré skutočnosti a môžeme prispôsobiť zvyklostiam vo vlastnej jedálni. A predsa sama vedúca je fundovaný človek na výživu, aby bola strava v rovnováhe. Aj stravníkov treba počúvať, aby sme vedeli ako konať. Ale predsa 100 ľudí a 100 chutí a dieťa na čokoľvek povie hmh... Pýtam sa: "Vie to dieťa čo má konzumovať pre svoj zdravý vývoj ?" Sme tu aj na to, aby sme im to vhodnou formou poskytli :)
odpovedaťedita, 22.2.2013 8:06:32
Milá Ada keď už ste dostala ten JL a nepáči sa Vám, tak svoju kritiku nemusíte zverejňovať. Radšej ste mohla napísať pani, ktorá bola ochotná Vám ho dať, a ona pracovala na ňom, kde by ste spravila nápravu a tak si navzájom pomôžete. Vašou kritikou však sme nič nedosiahli. Ja som ten JL dostala tiež a pomohlo mi. Je ľahšie robiť menšie úpravy ako zostavovať nový JL aspoň pre mňa. Ja osobne ďakujem.
odpovedaťmia, 24.2.2013 18:25:40
Dobrý večer, ak to nebude problém, aj ja si prosím tie vzorové jedálne lístky. Moja mailová adresa je ferkova.agata@gmail.com Ďakujem
odpovedaťZuzana, 28.2.2013 13:48:18
Prosím Vás nemá niekto aj vzorový JL pre školy s päťdňovou celodennou prevádzkou ? Ďakujem
odpovedaťSia, 6.3.2013 15:42:36
Prajem pekný deň. Prosím Vás o zaslanie vzorových JL na meilovú adresu skolska.jedalen@inmail.sk Vopred Ďakujem.
odpovedaťKaťa, 11.3.2013 11:32:02
Ahojte, ak by sa dalo aj ja by som prosila o zaslanie vzorových JLna email: ms9majaknm@centrum.sk
odpovedaťNatka, 12.3.2013 8:33:24
Dobrý deň, porosím aj Ja vzorový jedálny lístok, moja emailová adresa a.ruzickova@halm.sk
odpovedaťeka, 12.3.2013 11:21:56
Prosím aj ja o vzorový jedálny lístok na adresu jedalen@gymlm.sk, ďakujem kolegynka.
odpovedať, 12.3.2013 14:02:33
Prosím o zaslanie vzorového JL na sjcajkovskeho@ms.trnava.sk.Ďakujem
odpovedaťEdita, 12.3.2013 18:06:26
Vidíte, aká je vojna o jedálne lístky. Najprv bola kritika a teraz ich chce každá. Poviem Vám, je to pomoc aj keď si ho upravíte, ale nemusíte rozmýšľať. Ďakujeme za pomoc.
odpovedaťLela, 12.3.2013 19:26:04
Dobrý večer,pekne Vás prosím o zaslanie vzorového jedálného lístka aj z niekoľkých mesiacov.Pevne verím,že nám prácu zjednoduší a zároveň nás posunie o krok dopredu.Milka
odpovedaťLela, 12.3.2013 19:30:17
Dorý večer,ešte raz prosím o vzorové jedálné lístky na adresu emilia.margetinova@centrum.sk
odpovedaťTerézia Lucia, 12.3.2013 20:51:32
Zdravím, každá z nás by chcela aspoň nahliadnuť do vzorových JL. Nebolo by to jednoduchšie zavesiť ich na internet, trebárs aj na tento portál? Myslím, že mi dáte za pravdu. Ďakujem
odpovedaťvedúca - ZŠS, 13.3.2013 11:28:32
Určite všetky z nás takýto návrh uvítajú. V minulosti nám boli vzorové jedálne lístky zasielané poštou. Dnes by nemal byť problém ich zavesiť na internet, aby boli prístupné všetkým, ktorí pracujú v školských jedálňach.
odpovedaťalibeta, 13.3.2013 14:48:43
Dobrý deň, vidím že s tými jedálnymi lístkami máme problém všetky, ešte že som túto tému našla v archíve. Aj som prosila vedúce z Bánoviec n/B.o zaslanie, zatiaľ sa mi nič nedostalo, hoci viaceré ste ich obdržali a aj okomentovali. Na stránkach MŠ v Bánovciach som ich nenašla, prosím, nájde sa niektorá čo ich pošle aj mne? veľmi pekne ďakujem
odpovedaťms, 14.3.2013 6:58:43
Skuste na www.smsnitra.szm.com/sms-j.htm su tam vzorove jedalne listky pre materske skoly, su z roku 2011, ale pre informativny prehľad stačia.
odpovedaťEva, 14.3.2013 7:48:59
Stránka už neexistuje, ale nie je čo ľutovať. Aj teraz si môžete pozrieť JL v niektorej MŠ v Nitre. Je to už o niečo lepšie, ale škoda že nie je možnosť pozrieť si prredošlé JL. Tu vedúce robia tak, že 1 ved. má 3 zariadenia, nakoľko majú pracov. pre škols. stravovanie a ona zostavuje JL, len ešte ani raz neprišla na rodičovské, kde by sa jej popýtali priamo rodičia na určité veci, nakoľko samostatná ved. nestačí, ke´d má 3 zariadenia, nevie aký je odpad, a pod...že je na raňajky fazuľová- šošovic. nát. + mlieko a deti v malej triede majú krče, bolí ich bruško a pod. Tiež si myslím , že detská krupica by sa lepšie hodila na olovrant, k desiatam či olovrantom by som ponúkla viac zeleniny, mám na mysli i viac druhov nech si dieťa zoberie na čo máchuť, a nie maslový chlieb a ovocie, áno aj ovocie ak nemali ale prečo nie na tanier ponúknuť uhorku na kolieska, rajčinu- napr. i scheri, reďkovku a pod. Niekto má rád iné ono....po sebe ryba- aspoň jeden deň rozdiel a za zost.JL je platený..
odpovedaťveducam, 14.3.2013 8:28:12
Pani Eva, som uplne z ineho kraja ale to co pisete...Deticky nech doma maju z coho vyberat, ak vobec poniektore maju z coho vyberat a veduce aj kucharky by boli len rady, keby zjedli aspon to co dostanu deti na tanier, na com sa oni nalopotili cely den. Casto deti velmi vymyslaju prave z toho dovodu, ze doma im rodicia daju toto i hento na vyber a v skolke, skole si jednoducho povedia ja toto nechcem....a ani to nedaju do ust aby to ochutnali. Jedalen v skolach nie je fastfood, aby si clovek nabral to, na co ma prave chut. A existuje financny limit, do ktoreho je potrebne sa zmestit.Casto ak nie skoro vzdy ked maju nase deti zeleninu na olovrant alebo desiatu ostava na tanieri...volam to potom zeleninova invazia...a to uz ani nehovorim o tom,ze im clovek spravi chutny salat a kazde druhe dieta povie,ze on take nechce...nevedia co je cvikla a co cervena kapusta...a o kompotoch uz ani nehovorim...
odpovedaťveducam, 14.3.2013 8:30:09
Deti sa maju v prvom rade naucit doma vsetko jest, aby potom rodic nevrhal zly tien na jedalen,kucharky,veducu ze jeho detom nechuti...su deti,ktore by zjedli aj samotny tanier a na duplu chodia kazdy den a po rozhovore s rodicmi zjedia vsetko aj doma....a su deti,ktore vymyslaju, prehrabavaju sa v jedle, nezjedia a to iste maju s nimi rodicia aj doma...a kazda veduca sa ma riadit pravidlami zostavovania jedalneho listka a tiez musi dodrziavat iste nutricne hodnoty.
odpovedaťEva, 14.3.2013 11:28:19
V tom máte pravdu, že deti veľa vecí nevedia zjesť, a zeleniny ako takej majú dosť ako ste spomenuli šaláty. Ja si myslím , že ste od toho tam, poznám všetky náležitosti i povinnosti ŠJ. u nás ponúknu na raňajky napr. ku chlebu maslovému, šunkovému , syrovému a pod i zeleninu a to tak, že na každý stolík položí p. kuchárka tanierik na ktorom je nakrájaná napr: paradjka, uhorka , paprika, alebo pre druhý krát - re´dkovka, cibulka a pod. To dieťa si zoberie čo chce, tak isto robíme šaláty k obedu v školách nie vždy ale predsa 2 druhy. Viete si nanormovať 50% takú zeleninu a 50% inú na počet stravníkov a verte , že splníte nutričné i kalor. hodnoty. Ja myslím , že sme tam pre deti- malé deti, ktoré prídu k Vám len 3 ročné a porovnavate ako k 15-ročným. Aj na školách je problém, pri častej zelenine, to by mali povedať školy, že čo ste ich to v škôlkach naučili, tak ako vy tvrdíte o rodičoch. Dnes je už iná doba a rodičia sú háklivý...
odpovedaťveducam, 14.3.2013 11:37:26
Prepacte, ale este som sa nestretla s takouto skolkou, kde by fungovali ako vy pisete...ak moze, nech sa k tomu vyjadri odbornicka, lebo toto naozaj pocujem prvy krat. Smutne je to,ze vela rodicov si deti "odklada"do skolky s tym,ze v skolke sa nauci vsetko potrebne.A skolska jedalen nie je restauracia, do ktorej pridem a poviem si,ze si prosim toto,toto a este toto a zuctujte mi to....A myslim,ze sa s detmi piplame az az a varime jedla, ktore su odskusane, ze im chutia a nedavame silou mocou vsetko co je v normach, aby bol zbytocny odpad. Rodic je haklivy, lebo si mysli, ze dieta pride zo skolky alebo skoly domov najedene a on unaveny po praci uz nebude musiet nic varit...
odpovedaťvierka, 14.3.2013 9:22:00
P. Eve odkaz, p. vedúca, ktorá má tri zariadenia si ich nevybrala dobrovoľne ( to je otázka na iné vyššie miesta), keď chce pracovať, tak proste musí tri zariadenie zvládnuť a ešte k tomu za neprimerané finančné ohodnotenie. Keď idete do reštaurácie, vyberiete si obed, tanier Vám obložia tým čo majú, tiež si nevyberate.Je hrozne počúvať, čo všetko sa o jedálňach hovorí. Pritom tu platia prísne zákony, ktoré musíme dodržiavať, musíme dodržiavať spotrebné normy, ale to všetko rodičia nevidia, Stačí, že dieťa povie bolo to fuj...
odpovedaťEva, 14.3.2013 10:50:53
Áno, je mi ľúto že práve v NR, musia mať ved. 3 zariadenia....., keby ste mali 1 alebo dve mensšie viac času by ste mali na prevádzku , ale zasa sú veci ktoré vy nerobíte na rozdiel od iných zariadení, kde je vedúca za všetko zodpovedná, tak ako vy nezodpovedáte za zostavu JL, bola som pri tom keď rodiičia potrebovali vysvetlenie a p., ktorá zodpov. za zostavu JL nebola ochotná prísť a to bola pozvaná viac- krát, prečo neprišla vysvetliť rodičom...
odpovedaťrebeka, 16.3.2013 14:48:55
pani Eva, len tak pre zaujmavosť,mohli by ste nám pre zmenu vy, poskytnúť váš jedálny lístok s finančným prepočtom, ktorý pripravujete v sobotu a v nedeľu pre svoje dieťa. uvidíme či mi nebudeme mať na vás otázky na vysvetlenie a vôbec, vy ste tú stravu achutnali, alebo máte len sprostretkované informácie?
odpovedaťvierka, 14.3.2013 12:49:34
Tak ešte raz k p. Eve, je vidieť, že vôbec neviete čo robí a za čo je zodpovedná vedúca jedálne. Je zodpovedná za všetko, od tvorby jedálneho lístka, až po (poviem to vulgárne) zakúpenie toaletného papiera. Ak sú niekde konkrétne problémy je treba si ich vysvetliť , pri čítaní takýchto príspevkov je znalým problematiky nanič a neznalí sa pohoršujú.
odpovedaťEva, 15.3.2013 15:55:29
Nie je to tak, ak hovoríme o meste Nitra. Tam JL sú celoplošne rovnaké v MŠ a to tento rok začali tými istými čo vlani, čo znamená že osoba, ktorá je za to zodpovedná nemala žiadnu prácu, ba sa vyhovárala ako musí si dať oddobriť RÚVZ. Hovoríme o Nitre, nie sú spokojní rodičia. podotknem po minulé roky sa dovolávali vysvetlenia a nič, tak nehovorte čo robí vedúca. Sú vedúce kde naozaj robia všetko, od objednávok po zostavovanie JL, prepočítavanie nutr. a kal. hodnôt, čo už im prepočíta aj PC so správnym programom, vyučtovanie dochádzky - platby, hmotná núdza a ešte veľa, veľa iného. Práve preto píšem, že nie je to všade tak, prečo sa vás to tak bytostne dotýka, i vy ste z mesta Nitra? zverejnite JL a uvidíme...Ja Vám prajem vyššie platy, ale i kreativitu a pochopenie z Vašej strany
odpovedaťEva, 15.3.2013 15:56:50
Nie je to tak, ak hovoríme o meste Nitra. Tam JL sú celoplošne rovnaké v MŠ a to tento rok začali tými istými čo vlani, čo znamená že osoba, ktorá je za to zodpovedná nemala žiadnu prácu, ba sa vyhovárala ako musí si dať oddobriť RÚVZ. Hovoríme o Nitre, nie sú spokojní rodičia. podotknem po minulé roky sa dovolávali vysvetlenia a nič, tak nehovorte čo robí vedúca. Sú vedúce kde naozaj robia všetko, od objednávok po zostavovanie JL, prepočítavanie nutr. a kal. hodnôt, čo už im prepočíta aj PC so správnym programom, vyučtovanie dochádzky - platby, hmotná núdza a ešte veľa, veľa iného. Práve preto píšem, že nie je to všade tak, prečo sa vás to tak bytostne dotýka, i vy ste z mesta Nitra? zverejnite JL a uvidíme...Ja Vám prajem vyššie platy, ale i kreativitu a pochopenie z Vašej strany voči stravníkom
odpovedaťTerézia Lucia, 14.3.2013 19:34:05
Reagujem na vyššie uvedený príspevok. Neviem, či si rodičia uvedomujú, že deti MŠ obedujú poväčšine pred pol dvanástou, potom idú spať. Keď sa zobudia, po 3-4 hodinách, sú rozospatí, nechutí im jesť olovrant, prídu pre nich rodičia. Keď prídu domov jedia s každým. Niektorí z rodičov si to vysvetľujú, že v MŠ im jesť nedali a tak to je aj so školskými klubmi. So zeleninou je to zase tak, že ak nie je položená na chlebíku (u niektorých aj tá) sa nezje. U detí musíme všetci, či učiteľky, vychovávateľky, kuchárky, vedúce byť divadelníkmi, vedieť presvedčiť, alebo sa aspoň snažiť vysvetliť cez rozprávky, básničky, atď. aká je zdravá zeleninka. A u tých, ktorým to nepomáha, dať na tanier iba to, čo si pýtajú, aby nenechali všetko. A to na vlastnú zodpovednosť, čo rodičia nevedia, ale pri kontrole by kuchárka nepochodila s tým, že to, či ono dieťa zje iba to a je to pre jeho dobro.
odpovedaťalibeta, 15.3.2013 14:13:45
Zdravím, je veľkým prehreškom dať v stredu, keď je u nás sladký deň na olovrant jogurt? Raz dávame ovocie, raz jogurt, ako privezú. Niektoré učiteľky to kritizujú, je to chyba?
odpovedaťannad, 15.3.2013 15:06:34
Prosím aj ja o zaslanie vzorového JL. Sme jedáleň s 550 stravníkmi - ZŠ. Ďakujem.
odpovedaťzorka, 15.3.2013 15:51:02
Ak je to možne poprosila by som aj ja o vzorove jedálne lístky, sme mš a zš, dakujem pekne
odpovedaťedita, 16.3.2013 7:57:24
Som radová vedúca a nemám vzorový JL, ale Vám viem ponúknuť svoj. Týždenne mám vyložený aktuálny JL na stránke našej jedálne a ak Vám to pomôže, môžete si ho stiahnuť a to na stránke: komenskeho.jedalen.net Varíme pre MŠ a ZŠ. Nájdete tam aj kontakty a tam mi môžete napísať Vašu kritiku, alebo aj tu. Viem Vás dopredu upozorniť, že mi chýbajú odľahčené dni. Kolegyne, ktoré dostávajú vzorové JL by nám mohli ponúknuť pomoc a vyložiť ich na túto stránku. Som presvedčené, že to redakcia vidí a pomôže nám v tomto. Ďakujem a čakám Vašu odozvu a kritiku. EDITA
odpovedaťŠJ, 25.4.2013 13:59:59
Dobrý deň pani Zuzana. Ja by som Vás chcela pokiaľ by to bolo možné, poprosiť o zaslanie vzor. JL od januára až do konca šk.r.pre MŠ a ZŠ / chlieb, ovocie, jogurty, pitný režim / ďakujem
odpovedaťSoňa, 25.4.2013 19:07:01
Na www.e-skoly.sk sú jedálne lístky k dispozícii
odpovedaťee, 26.4.2013 6:36:55
Ale veď tento web neexistuje-:(
odpovedaťSoňa, 26.4.2013 7:32:00
http://www.eskoly.sk/- skúste ešte raz
odpovedaťvierka, 26.4.2013 7:30:38
dobré ráno, ale existuje, však tam zverejňujeme JL každý týždeň
odpovedaťmarka, 14.5.2013 18:04:16
Všade sa píše o dodržiavaní vyhlášky pre zost. J.L, tak ako je možné aby nás nútili robiť pri raňajkách a večerí výber z dvoch jedál a pri obede až 3. A podotýkam dávať také jedlá, ktoré nie sú v normách. Lebo inde to dávajú. A potom nás porovnávajú, že súkromník dá na výber aj 5 druhov jedál v tom rôzne ovocné, mliečne balíčky, samé vyprážané jedlá a to je o.k
odpovedaťmarka, 14.5.2013 18:16:54
Všade sa píše o dodržiavaní vyhlášky pre zost. J.L, tak ako je možné aby nás nútili robiť pri raňajkách a večerí výber z dvoch jedál a pri obede až 3. A podotýkam dávať také jedlá, ktoré nie sú v normách. Lebo inde to dávajú. A potom nás porovnávajú, že súkromník dá na výber aj 5 druhov jedál v tom rôzne ovocné, mliečne balíčky, samé vyprážané jedlá a to je o.k
odpovedaťzuzka, 15.5.2013 6:43:54
Žiaľ, im ide o biznis, zisk,... až až po tom je niekde na konci zdravá vyvážená strava. Tu by predovšetkým mali zakročiť rodičia, veď oni platia za tie obedy. Ako náhle jedáleň padne do súkromných rúk, hranice pre nich sú neobmedzené.
odpovedaťzuzka, 15.5.2013 6:47:22
Samozrejme sa ospravedlňujem takým, kde to riabia ľudia z našich radov - vedúce, a robia to predovšetkým zo srdca, vedia čo robia a pre koho to robia, v súľade so všetkými zásadami.
odpovedaťfazuľka, 17.5.2013 7:15:06
Dobré ráno. Chcem sa opýtať ako rodič, či na strednej škole by mohol byť výbe denne z troch druhov jedál. Doteraz mali výber z dvoch jedál jedno bolo mäsité a druhé bezmäsité. Ďakujem.
odpovedaťvedúcka, 20.5.2013 9:16:41
Dobrý deň , nie na školách by nemali byť jedlá na výber , lebo potom ako Vaše dieťa dodrží bielkoviny tuky, sachraridy vitamíny, , železo atď? A tieto nutričné hodnoty si Vaše dieťa nebude preratávať,keď si bude vyberať stravu vlastne to čo mu chutí! A o tomto je školské stravovanie , aby bola dodržaná skladba jedál a nutričných hodnôt , čo je pre Vaše dieťa dôležité pre jeho vývin. Prajem príjemný deň
odpovedaťlussy, 20.5.2013 10:01:10
V žiadnom zákone a vyhláške sa nehovorí o možnosti výberu jedál, ale sa hovorí o časovej a obsahovej štruktúre v týždennom jedálnom lístku.
odpovedaťvedúcka, 20.5.2013 11:40:15
Dobrý deň predsa vyhl. 330/2009 z.z. hovorí za všetko.. Prajem príjemný deň
odpovedaťvedúca ŠJ, 20.5.2013 11:51:59
Na vyberanie jedál z viacerých možnosti teda ako uvádzate 3 druhy jedál, sú zriadené reštaurácie... nie školské jedálne treba rešpektovať aj nariadenia ŠJ a nie len to čo dieťa má rado, tak rodič urobí všetko len aby mu vyhovelo
odpovedaťM , 20.5.2013 12:56:00
Myslím si, že už to ýe máte výber z dvoch jedál je super. tri jedlá na výber- len v rešteuráciach. a navyše spomínate, že máte vo svojej jedálni možnosť dvoch jedál a jedno je mäsité a jedno bezmäsité čo je zle... To je závodné , alebo reštauračné stravovanie. aj je napr. Segedínsky gušáč jeden obed aj druhý má byť mäsitý napr. maďarský guľáš, ak je ryba napr. na masle, druhý obed je ryba na rajčiakoch, ak sú pečené buchty- ryžový nákyp......atď. Potom si môže jeden vyberaž len napr. bezmäsité, kde mu určite chybajú určité vitamíny....alebomá zasa veľa mäsitého, kde má bveľa bielkovín a pod- čo znamená, že strava nie je správne vyvážená. Znamená to to, že hlavne v ZŠ by nemali byť výberové jedlá, nakoľko si žiaci nevedia správne vybrať obedy...
odpovedaťmiriram, 27.5.2013 17:54:26
Aj takto vyzerá J L a je to OKpórová 0,25 1 Bravčové rebierko na horčici a slaninke,ryža s hráškom,obloha 54/90/190/100 1 Kuracie prsia na francúzsky spôsob,obloha 400/100 1,3,7 Mrežovník s tvarohom a džemom, ovocie 1,7 Mäsový balík ( pečené kuracie stehno,chlieb) 1,3,7 Ovocný balík Voda so sirupom 0,25 Utorok Obed Pol.fazuľová kyslá,chlieb 0,25 1,7 Mäsovo-šampiňónový karbonátok,zem.kaša,obloha 100/250/100 1,3,7 Prírodný morčací rezeň,anglická zelenina, 1/2 ryža,1/2 hranolky 54/100/90/100 1 Grilované zeleninové špízy, zemiaky maslové, obloha 200/250/50 1 Vyprážaný syr v žemli 250 1,3,7 Mliečny balík Čaj 0,25 Streda Obed Pol.slepačia s niťovkami 0,25 1 Bravčové pečené, kapusta, knedľa 54/100/150 1,3,7 Kuracie na čínsky spôsob, ryža 54/90/190 1 Palacinky s džemom,šlahačkou a čoko topingom 69/180/50 1,4,7 Bageta s grilovaným kuracím mäsom 250 1 Ovocný balík Voda so sirupom 0,25 Št
odpovedaťmiriam2, 27.5.2013 17:56:30
ol.ragú 0,25 1 Cestovinový šalát s kuracím mäsom,dressing 320/50 1,7 Maďarský guláš, knedľa 54/120/150 1,3,7 Tofu syr na prírodno s pórom, kari ryža, obloha 54/90/190 1,7 Buchty na pare s džemom a kakaovou posýpkou 310/65 1,3,7 Mliečny balík Voda so sirupom 0,25 Utorok Obed Pol.hrachová,chlieb 0,25 1 Bravčová sviečková, cestovina 54/130/185 1,3,7 Plnená tortila kuracím gyros, zeleninový šalát 200/54/100 1 Rezance s tvarohom na sladko, ovocie 380 1,3,7 Zapekané zemiaky so syrom a brokolicou, obloha 360/100 1,3,7 Šunková bageta 0,25 1 Čaj 0,25
odpovedaťela, 28.5.2013 9:21:21
Samozrejme jedlá pôsobia chutne, ale nemáme snáď variť iba z platných materiálno-spotrebných noriem, ktoré sú záväzné????Potom tam asi nemá miesto tortila a pod....
odpovedaťlussy, 28.5.2013 9:25:14
Ja tiež nevidím v normách názvy mliečny balík, ovocný balík atď. Určite ste súkromná ŠJ.
odpovedaťM , 28.5.2013 13:16:15
Pre niekoho musia platiť MSN a pre niekoho nie, čo robia krajské resp. metodičky z obv. úradov. Potom rodičia tvrdia, že jedny jedálne áno- môžu všetko a ostatné nie. Vo všetkých časopisoch vydávaných pre škol. strav, napr od RAABE nás poučujú zdravotníci napr. aké bylinky máme používaťnapr aj kurkumu, ale v MSN nie je prečo sa nedohodnú s kompetetnými a veľa iného. Napr. čo je ortorexia, bulímia , ko ju liešiť a pod,Myslím si, že za taký drahý časopis- pokrač. v praxi - doplnenie, by tam malo byť k školstvu a nie k rozboru diagnózy, s ktorou mi nič nespravíme a myslím si, že takí stravníci- žiaci sa ani nestravujú a ani naše služby nepotrebujú. Vychádzame z MSN, vnútorných predpisov, požiadaviek hygieny, rodičov .....
odpovedaťmiriam, 28.5.2013 19:36:12
To viem určite, že to nie je súkromná škola. Patrí pod VUC,
odpovedaťjej, 5.6.2013 20:30:24
Grilované zeleninové špízy, Kurací kari šalát( Torteliny plnené syrom s mortadelovou omáčkoukur.mäso,uhorky zel.,majonéza,kyslá Langoše plnené syrom a šunkousmotana)Furmanské halušky (údená klobása,syr, smotana) Plnené palacinky s brokolicou a šampiňónmi so smotanovou om. 360 1,3,7so šunkou a šampiňónmi, Nepostrehla som to máme nové receptúry ak nie tak poprosím ich sem . Vopred ďakujem. Neviem pre koho platí vyhláška a zýväzné normy a pre niekoho nie.
odpovedaťiveta20, 6.6.2013 21:32:20
Milé vedúce,chcela by som vás poprosiť o radu akokoľvek s snažím pri zostavovaní jedálnych lístkov pani učiteľkám nikdy neviem vyhovieť.Chcel a by som sa spýtať či táto kombinácia bola vhodná v daný deň :Polievka zeleninová s drožďovými haluškami Bravčový závitok prírodný Zemiaky varené s maslom II. Ovocná šťava Šalát mrkvový s ananásom,pani učiteľkám vadila kombinácia mrkvového šalátu a ovocná šťava,že je to ťažko stráviteľná kombinácia.
odpovedaťmateson, 7.6.2013 6:21:42
Neviem, ako dlho robíte vedúcu. Predpokladám, že krátko. Inak by ste milá kolegyňka vedeli, že pani učitelkám sa nezavdačíte NIKDY. S tým sa musíte naučiť žiť. Ten obed bol v poriadku, nič si nevyčítajte. Prajem vela síl.
odpovedaťveducam, 7.6.2013 7:27:52
Mila kolegynka. Som vdacna, ze nasim ucitelkam chuti a ze nemaju namietky k jedalnemu listku. A vy si musite uvedomit, ze my nezostavujeme jedalny listok pre zamestnancov, ale pre deti. Detom musime ponuknut vyvazenu, zdravu, zaujimavu, chutnu stravu, nie ucitelkam. Nech sa vam dari.
odpovedaťjej, 25.1.2015 15:53:20
Oznamujem všetkým stravníkom, že z dôvodu opravy chladiarenského boxu a následného schválenia hygienikom bude upravená ponuka na 2 hlavné jedlá denne až do odvolania. Doteraz varili 3 jedlá na výber. A čítam že sa varia dva.
odpovedaťAndrea, 7.6.2013 9:23:40
STRAVUJEM TRI DETI, zriaďovateľa a poviem vám nie je to slasť, 2x do meiaca mi nariaďujú čo deti neľúbia nechcú jesť a nakoľko platia chcú sa najesť. Neviem dokedy to vydržím
odpovedaťDarča, 7.6.2013 9:58:43
Andrea, viem o čom píšete. Je to nátlak "z hora", nátlak ľudí, ktorí nerozumejú výžive len chcú mať plné žalúdky. Bránte sa vyhláškami, nariadeniami, metodickými pokynami. Neustupujte, ale vystupujte sebavedomo a ako odborníčka vo výžive. Výsledok sa určite dostaví. Prajem pevné nervy.
odpovedaťanežka, 11.6.2013 19:26:49
V nových org. ped.pokynoch na šk. rok 2013/2014 je pre žiakov základných škôl nie je možné pripravovať jedlá na výber (mäsité, múčne a pod.). a prečo nie je striktne dané že na školách pre 2.stupeň a stredné školy je dané na výber z dvoch jedál, aby nemohli v niektorých školách ponúkať na výber 5 jedál, nie sú súkromné. No nech by to čert bral aj z troch kde sú nato mater. tech vybavené. Ale som čítala že výber z troch jedál je už závodné stravovanie.
odpovedaťKika, 2.12.2013 16:07:48
Dobrý deň, rada by som vedieť , či je možné mat v ponuke dve jedla na vyber v školskej jedálni na ZŠ. Existuje nejaké závazné nariadenie, prečo by nebolo možné pripravovať dve jedla ? Donedávna boli na vyber, v súčasnosti vyber nie je možný.
odpovedaťvedúcka, 3.12.2013 6:56:45
Dobré ráno , ja nie som tiež zástanca dvoch jedál na výber. Ako potom dosiahnete nutričné hodnoty u dieťaťa? Ako odsledujete jeho stravu? Keď si bude len vyberať to čo mu chutí???? Na to by sa mali zamerať metodičky, a nie tu sa rozhodovať o dvoch druhoch jedál! Alebo si myslíte, že dva druhy jedál sú napr. mäso ryža a druhé bude mäso a zemiaky lebo takto to niektoré školy robia... Prajem príjemný deň
odpovedaťM , 3.12.2013 7:00:33
Bolo to povedané na porade od p. Ing Tokárovej
odpovedaťmia, 3.12.2013 15:12:57
V pedagogicko –organizačných pokynoch na šk.rok 2013/2014, v kapitole 3.4.1 Zariadenia školského stravovania bod 8. ja napísané „ Sledovať plnenie odporúčaných výživových dávok v zariadeniach školského stravovania za časové obdobie jedného mesiaca a výsledky plnenia porovnávať s povoleným percentuálnym rozdielom podľa § 10 vyhlášky MZ SR č. 533/2007 o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania; pre žiakov základných škôl nie je možné pripravovať jedlá na výber (mäsité, múčne a pod.). Dve jedlá na výber by som úplne zakázala v školskom stravovaniu. Je veľmi komplikované vyhotoviť jedálny lístok tak, aby zodpovedal všetkým náležitostiam a takýmto spôsobom sa ani nedá dodržať výživová hodnota - myslím tým tú pravdivú na žiaka. Samozrejme je nutné dodržať zásady zostavovania, nemôže sa robiť I. jedlo len mäsité a druhé bezmäsité čo sa často robí týmto sa porušujú zásady zostavovania JL.
odpovedaťR.S., 3.12.2013 16:16:42
úplne súhlasím
odpovedaťsnehula, 11.6.2013 19:30:16
apriek tomu sa ministerstvo školstva istým zmenám nechce brániť. Má ísť napríklad o jasnejšie zadefinovanie podielu obsahu ovocia v nápojoch, či zvýšený podiel zložky mäsa v mäsových výrobkoch, ale aj obmedzenie ich podávania. „Pripravujeme nové receptúry, ktoré obohatia jedálne lístky detí stravujúcich sa v školských jedálňach v duchu tradícií talianskej a českej kuchyne. Tieto nové receptúry budú v rámci propagačných aktivít prezentované na vybraných školách v regiónoch, ktoré prejavia o takéto aktivity záujem,“ poznamenal Kaliňák. Okrem toho rezort školstva na august tohto roka naplánoval aj odborné semináre vo všetkých ôsmich krajoch, ktoré majú byť akýmsi odrazovým mostíkom pre vznik novej legislatívy. Zároveň by mali zjednotiť pravidlá pre obstarávanie surovín.
odpovedaťsnehula, 11.6.2013 19:31:10
http://aktualne.atlas.sk/kvalitne
odpovedaťsnehula, 11.6.2013 19:33:33
toto by už malo prebiehať pred prázdninami každý si robí výber dodavateľov skôr nie keď začne šk. rok.
odpovedaťAlena, 12.6.2013 10:46:33
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako má vedúca ŠJ kontrolovať kvalitu uvarených jedál? Keď je jedlo uvarené ochutnám a poviem svoj názor, ale nemôžem stáť pri kuchárke a učiť ju variť.
odpovedaťLINDA, 11.9.2014 22:57:36
Dobry den, som rodic deti v MS, mam na Vas odobornicky v kuchyni pre mna zasadnu otazku. Preco sa pouziva Rama v natierkach? Preco ju nezmenite na obycajne maslo, ktore je aspon zdraviu prospesne? Rama a ine margariny maju pre vas aku nutricnu hodnotu? Cim su pre Vas prinosom okrem dobrej roztieratelnosti? Som zhrozena ze v nasej skolke pouzivaju vyhradne Ramu. Je to plast, dietatu skodi na brusko. Ak som sa spytala v SJ preco ju maju pre male deticky, jej odpoved bola ze uz maju zajednanych dodavatelov a maslo sa neda naslahat a ako by ho natierali ... Ako na to reagovat? Spadla mi sanka. Je to take zle pracovat s kvalitnym maslom v SJ pre male deti? Je na Ramu aj norma kolko sa jej moze pouzit v strave za tyzden? Ako vsade aj u nas maju deticky 3-4 krat do tyzdna aj na desiatu aj olovrant chlebik s natierkou, samozrejme so 100% ramou. Viete mi poradit ako si pani veducu naklonit na pouzitie masla? Dakujem
odpovedaťlussy, 12.9.2014 9:13:17
Dobrý deň. Budem sa snažiť Vám odpovedať na otázku podávania rastlinných tukov na nátierky. Áno, z výživového hľadiska je povolená zámena živočíšneho masla na nátierky za rastlinné tuky. Strava musí byť pestrá a vyvážená. Keďže do stravy počas dňa sa živočíšne tuky dostávajú prevažne z mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, tak je správne, že sa myslí aj na nenasýtné mastné kyseliny a to zaraďovaním do JL rastliné oleje a tuky. Odborníci na výživu Vám určite vyvratia názor, že sú to plasty. Rastlinné tuky sa vyrábajú z rastlinných olejov a tukov a ich zloženie musí zodpovedať prísnym požiadavkám Potravinového kódexu SR a nariadeniam Rady ES, platným v celej EÚ. Čiže rastlinné tuky nemajú s plastom nič spoločné. Nemyslím si, že dieťa má z nich zdravotné problémy, ba naopak, v niektorrých štátoch zaznamenali pozitívny vplyv na zdravie populácie ako napr. významné zníženie priemernej hladiny cholesterolu a predľženie strednej dľžky života.
odpovedaťLINDA, 12.9.2014 12:08:06
Dobry den lussy, dakujem za kazdu diskusiu. Uz som si nastudovala, normy naseho ministerstva, ale aj tak sa stale dostavam ku mojmu vnutornemu pocitu viny v stravovani margarinmy a inymi stuzenymi tukmi v organizme a toboz v detskom. Viem ze je to povolena potravina na vyrobu, inak by sa nedala kupit, ale ... ale velke ale ... na vyrobu tejto komodity sa pouzivaju bielidla, farbiva, umele vitaminy, su tam trans tuky, ktore prispievajú k vzniku srdcových ochorení, rakoviny, problémom s kosťami, hormonálnej nerovnováhe a kožným ochoreniam. Môžu spôsobiť aj neplodnosť, problémy v tehotenstve a problémy s dojčením, rastové problémy s poruchami učenia u detí. Treba mat vyvazenu stravu, to ano, ale tak ak zaradit nieco rastlinne tak skor oleje lisovane za studena. Tento tuk je zo zdraveho stravovania nevhodny kvoli spracovaniu a aditivam. A ak sa jedna o male detske telicka ktore behaju este aj v spanku preco im treba nukat nieco proti cholesterolu?
odpovedaťLINDA, 12.9.2014 12:18:58
Pozrela som si este raz nas jedalnicek v sklke a maju ramu 6x do tyzdna. A ano, zial mame problemy s bruskom. Skolkarska strava, po tyzdni. Nikdy sme doma nemali margarin. Jedna zasadna otazka, ste urcite matky, podavate margariny aj doma? Ci je to len o peniazoch v jedalnach a rozotieratelnosti? Ak vam peniaze nestacia na denny limit, u nas je 1,61 teda 5 skupina, podla vas kolko treba na den aby sa stravovala skutocne trocha zdravsie? Ako mozem ako rodic dopomoct ku lepsiemu stravovaniu pre deti? Mate dake skusenosti s kampanmi na ovocie ci ine schvalene z EU kampane kam sa mozme zapojit? Popripade ine napady? dakujem
odpovedaťmatak, 12.9.2014 17:18:40
Som matka a sledujem jl. keď som si to prečítala tak táto skladba je nevyhovujúca. Šošovicová s párkom, chlieb ,voda s ovocným sirupom A Špagety s mäsom a syrom B Zeleninový šalátový tanier , pečivo Rajčiaková čaj ovocný A Hovädzia pečienka husárska , ryža dusená šalát zo zelenej fazuľky B Morčacie prsia na francúzsky spôsob 350g, šalát zo zelenej fazuľky C Ryžový kopec s kompótom ovocie 100g/1,3,7/ Zemiaková s kôprom chlieb džús A Bravčový rezeň v cestíčku zemiaková kaša , šalát z čínskej kapusty s pomarančom B Lasagne boloňské C Karfiolový nákyp zemiaková kaša , šalát z čínskej kapusty Zeleninová s cestovinou , voda so sirupom A Kurací paprikáš , halušky B Mäsové krokety , zemiaky varené s maslom , anglická zelenina C Fliačky s kyslou kapustou
odpovedaťkatka, 12.9.2014 11:16:58
Dobrý deň, prosím Vás o radu: v aktualizovaných normách som našla potraviny ktoré nemôžem zohnať, viete mi poradiť dodávateľov na šošovicový kuskus, šafránovú ryžu, pohánkovú ryžu, strukovinový bulgur, bulgur s ovocím - alebo sú to zmesi ktoré si namiešame v pomere ktorý nám vyhovuje? Ďalej nemôžem zohnať omáčku neapol, rajčiaky tomatesconcaseés, peperonátu, tortelliny plnené strukovinami, bavorský krém, strukovinové guľky. Hubový koncentrát je niečo ako hubové ochucovadlo? A francúzska šošovica je klasická hnedá, či? A syrová omáčka, môžme ju nahradiť normou 18.013 namiesto polotovaru? Veľa otázok...ďakujem za každú radu.
odpovedaťmatka, 12.9.2014 17:23:08
Tiež sa nedodržuje sladba jl. Ja osobne tiež Ramu a podobné tuky doma nedržím. Len normálne maslo. Máte to tak ako keď sa zakazovala bravčová masť a teraz sa môže. A ešte výber jedál na strednej škole. Výber z dvoch druhov raňajky, obed z troch jedál a večera tiež z dvoch jedál. Kuchárky to nestíhajú, ale musia.
odpovedaťaneta111, 12.9.2014 13:20:08
pre Lindu: My Ramu a podobné veci nepoužívame, neviem kde, ako písala kolegyňa, že sú povolené zámeny. Stále nám chodili ponuky na margaríny, obrátila som sa aj na p. Hlavatú a veľmi nedoporučujú. V žiadnych normách pri nátierkach margarín nie je!
odpovedaťLINDA, 12.9.2014 14:15:21
Dakujem pekne za prispevok. Je to skutocne tak, zameny su mozne, ak je to pre lepsie zo zdravotneho hladiska, ale aj z financneho, ci podla regionalnych skusenosti a zvyklosti. No nic na tom sa nemeni, je to skutocne v normach pisane. Mozem sa opytat kto je pani Hlavata? Som rodic a laik vo vasej sfere, teraz sa len zoznamujem s moznostami. Som rodic, ktory este sa nevzdava, som na zaciatku, asi preto ten elan, myslim, ze sa da nieco zmenit, pomoc ako detom tak aj vam v SJ. Hladam moznosti ako postupit dalej, zial som zatial sama v skolke, asn sama kto sa ozval. Preluskala som internet krizom krazom, ale predsa ste len vy tie fundovane a mate navrhy a postrehy ako to trocha zmenit popripade presli vasimi rukami rozne projekty a nasej pani veducej v SJ dat protiargument. Jedalen vydava obedy pre 650 deti {aj pre skolakov} skolkarov je cca 100 ziakov. Nevaria ziadne obmeny pre roznych dietarov. Maminky si nosia obed, ktory je zohriaty v mikrovlnke, u mna tiez neprijatelne. Dakujem Vam
odpovedaťlena, 12.9.2014 14:33:50
ja nepoužívam v škôlke rastlinné maslo iba normálne, ale viem že zámena je možná. Deťom by som to nedala a chápem rodiča, ktorému sa to nepáči, lebo ja ich osobne tiež neznášam a nechutí mi to.
odpovedaťlena, 12.9.2014 14:36:19
ja nepoužívam v škôlke rastlinné maslo iba normálne, ale viem že zámena je možná. Deťom by som to nedala a chápem rodiča, ktorému sa to nepáči, lebo ja ich osobne tiež neznášam a nechutí mi to.
odpovedaťM , 16.9.2014 7:57:42
V MŠ používať klasické maslo, je možná zámena , ale určite nie 6x do týždňa. P vedúca by mala zmeniť objednávky u dodávateľa. Všetko závisí len a len na p. vedúcej čo objedná - akú surovinu. Zjednodušuje prácu svojim zamestnancom, alebo pomáha s odberom dodávateľovi, čo je zlé. MSN píšu používať maslo.
odpovedaťaneta111, 17.9.2014 7:25:48
pre LINDU: My používame len maslo, a aby sa lepšie rozotieralo, trochu mlieka ohrejeme , potom vyšľaháme spolu s maslom. Je ako pena, výborne sa rozotiera a deti to majú radi. Potom k tomu pridávame podľa potreby, vajíčka, sardinky, zeleninu alebo podľa JL na príslušný deň.
odpovedaťLINDA, 17.9.2014 9:52:15
Dakujem Vam za vsetky reakcie. Asi zajtra teda zbehnem ku pani veducej v jedalni a uvidime ako sa pohneme dalej. Skutocne nosit dietatu kazdy den do skolky natrety chlebik od nas z domu nie je dobre aj pre pani ucitelky a aj moje baby by chceli mat co maju ostatne deticky. Potom Vam dam vediet ako som dopadla. A este jedna otazka, presli pod vasimi rukami dake projekty na viac ovocia v sklke? U nas je 2x/tyzden a to ku obedu ak je mucne jedlo a to je v pondelok a piatok. Deti to skor spapju aj tak poobede ked idu von ci nosia domov. Je nieco platene z EU? Dakujem
odpovedaťext. metodik, 18.9.2014 10:45:37
Mňa by zaujímalo, či ste si nosili z domu nátierky s chlebíkom, keď v zariadení bola nátierka z umelého masla,/ nakoľko to nebola diéta/, alebo len preto, že ste nechceli to umelé maslo- teda vaše dieťa. Čo sa týka ovocia, záleží v akom fin. pásme je toto zariadenie, aký je počet stravníkov- veľkosť zariadenia a iné. Ak p. vedúcej fin. norma nepovolí viac- tak postačuje aj 2x. P. vedúca plánuje ovocie tak, aby mala naplnenú nutričnú i kalorickú hodnotu. ak by dávala ovocie na olovrant, vtedy nemajú nárok dospelí zamest. Ovocie nemajú nosiť domov , ale skonzumovať v zariadení.
odpovedaťext. metodik, 18.9.2014 10:45:42
Mňa by zaujímalo, či ste si nosili z domu nátierky s chlebíkom, keď v zariadení bola nátierka z umelého masla,/ nakoľko to nebola diéta/, alebo len preto, že ste nechceli to umelé maslo- teda vaše dieťa. Čo sa týka ovocia, záleží v akom fin. pásme je toto zariadenie, aký je počet stravníkov- veľkosť zariadenia a iné. Ak p. vedúcej fin. norma nepovolí viac- tak postačuje aj 2x. P. vedúca plánuje ovocie tak, aby mala naplnenú nutričnú i kalorickú hodnotu. ak by dávala ovocie na olovrant, vtedy nemajú nárok dospelí zamest. Ovocie nemajú nosiť domov , ale skonzumovať v zariadení.
odpovedaťMajka55, 17.9.2014 13:50:49
pre Lindu:úplne súhlasím s Anetou 111, robím JLa ešte nikdy za 8 rokov som nekúpila deťom "umelé" maslo.Všetko záleží od vedúcej a od kuchárok.Veď všetci chceme, aby naše deti boli zdravé.
odpovedaťmatka, 23.9.2014 17:56:29
Dobrý večer aj dnes prišiel syn po týždni domov a dnes mal na výber kurča na kyslej kapuste alebo koložvárska kapusta,alebo zeleninové rizoto so strúhaným syrom a šalát. Ako si mohol vybrať keď kapusta kyslá tam aj tam a zeleninové rizoto nechcel chcel mäso. Viď lístok vyššie. A neviem prečo majú na výber z troch jedál, keď sa to nemá. Fakt si robia čo chcú.
odpovedaťjulka, 23.9.2014 19:34:57
Na škole kde chodí môj syn majú na výber zo 4 jedlá tak, kde je pravda Fazuľa na mexický sp., ryža Fliačky s hlávkovou kapustou a slaninkou Šišky s džemom - to je jeden deň a potom zas Pizza šunková Zap.brokolica so syrom, zemiaky, dressing Cestovinový šalát s mozzarelou, Hakušky so syrokrémom. . Toto bola stredná škola. Ešte že, kde chodí dcéra ZŠ varia len jedno jedlo.
odpovedaťaneta111, 24.9.2014 9:17:41
pre matka: Neviem, či je šťastné riešenie na výber 3 jedlá, ako potom sa dodržia OVD, keď deti si vyberú len to, čo im chutí, možno to bude od cesta viackrát do týždňa, kto to odkontroluje, čo dieťa zje, ľutujem toho, kto zostavuje JL, ako to všetko zladí, aby bolo 2xmäso, 1xpolovičná dávka mäsa, bezmäsité a múčne jedlo, no neviem .........
odpovedaťext. metodik, 25.9.2014 7:23:57
JL- by mal byť zložený ako spomínate aj pri výberových jedlách asi takto: Napr: ak je pondelok a je tam odľahčujúci obed, teda napr: fliačky s kapustou aj druhé jedlo musí byť zeleninové, ak je druhý deň jedlo z hydiny, tak musia byť oba jedlá z hydiny, ak je v stredu ryba- musia byť oba jedlá z ryby, ak je vo štvrtok múčne, musia by ť oba jedlá múčne, napr. buchty na pare- dukátové a pod. To je šk. stravovanie. ale ak je to rôzne to je závodné stravovanie. Aj teraz vydal hl hygienik stanovisko v tom, že je možné akceptovať výber jedál u stredoškolákov z dvoch jedál, ale musia byť zohľadnené zásady pre tvorbu JL a to tak, že napr: pokrmy z mäsa musia mať na oboch jedlách mäsovú zložku- rovnaké zastúpenie živín v oboch výberoch
odpovedaťmama, 24.9.2014 19:19:02
Pre Aneta: Ďakujem za odpoveď, ale tá skladba sa tam nedodržuje ako píšete. Chcela som skopírovať JL na celý týždeň, ale sa mi nedá pripojiť na stránku kde sa strava prihlasuje. Keď to pôjde tak to vložím a poprosím Vás o Váš názor. Vopred ďakujem.
odpovedaťaneta111, 25.9.2014 13:33:40
Ešte že sa toho ujal hygienik, lebo by to bola sodoma gomora, tak ako sa píše aj tu. A čo by si deti vyberali deti ale aj dospelí zamestnanci, to si viem živo predstaviť. V tejto republike pokiaľ nie je presne od a po z v zákone a hlavne polopate napísané, tak to sa nedodržiava. Ja by som bola za centrálny JL, aby hlavne pedag.zamestnanci videli, čo sa má odstravovať a nie na čo majú chuť. p. Tokárová spomínala, že by sme mali vziať aj solničky zo stolov zamestnancov, vraj majú byť uvedomelí-no teda u nás nie. Nebola by som tam ani ja....
odpovedaťpemi, 19.2.2016 9:56:12
dobrý deň, sme dievčatá z 6.A triedy a na hodine tvorby projektov sme si vybrali tému zdravá výživa a prosím vás dali by ste nám nejaké rady ohľadom tejto témy? Ďakujeme
odpovedaťeka, 19.2.2016 14:33:04
Veľmi dobrá stránka, možno vám pomôže. http://www.opotravinach.sk/contents/home
odpovedaťviolatricolor, 12.4.2016 14:21:10
prosim vás,kolko kalorií ma byt v priemere v jedálnom listku pre mš kde sa stravuje aj zš???..a kolko x maju byt v tyždni nátierky?
odpovedaťexterná metodička, 13.4.2016 6:18:22
Kalorická hodnota celodenná v MŠ - 4-6 ročné deti 7 530 KJ z toho = / 60% / D, O, Ol, 4518 KJ a samotný obed 2635 / 35%/v ZŠ je to 35% , žiaci 7-10 ročný 9000 KL z toho obed 3150KJ a žiaci 11-14 roč. 10250 z toho obed 3587KJ
odpovedaťlussy, 14.4.2016 7:42:39
Pani esterná metodička, tieto hodnoty už od júna 2015 neplatia.
odpovedaťexterná metodička, 15.4.2016 6:46:12
Ospravedlňujem sa, platí vestník MZ SR z r. 2015, kde je pre deti od 4-6 cca-4140KJ a od 1-3 rokov 3000, žiaci I.st. cca 3080 a II. st. sa delí na dievčatá a chlapcov- priemer 3600-3700,
odpovedaťkvietok, 13.4.2016 10:33:21
Neviem aký zmysel má na strednej škole pre stravníka, výber obedu z dvoch jedál, keď si má vybrať napr. z prírodného br. rezňa al. bravčového gulášu....Áno obed má spĺňať nutričné a kalorické hodnoty, ale to sa dá napr. ten prír. br. rezeň a druhé jedlo pripraviť tofu na nejaký spôsob... mnohí študenti dávajú aj prednosť bezmäsitej strave, alebo kuraciemu mäsu pred bravčovým...a na strednej škole je už dospievajúca mládež...potrebuje to však viac odbornej práce...
odpovedaťBarbora, 14.4.2016 7:23:56
Kalorická hodnota celodenná v MŠ - 4-6 ročné deti 6900 KJ z toho=60% D,OB, OL / 4140 KJ. Vestník MZ SR čiastka 4-5 zo dňa 19.6.2016.
odpovedaťStaňka, 23.9.2017 16:33:14
Já si myslím, že nezáleží na tom, jestli jde o děti v MŠ nebo v ZŠ, takhle bych doma s jídlem nehospodařila ani já, natož abych s ním krmila desítky dětí.. pak se člověk diví, že jsou furt nemocné, když ani nemají plnohodnotnou, zdravou stravu. Mně v tomhle ohledu hodně pomohl tento článek - https://www.chudnutie-ako.sk/ako-schudnut - a vlastně i celý web. Sice píšou o hubnutí, ale právě zdravé stravování je jeho nedílnou součástí, ne? :)
odpovedaťEva, 27.10.2017 21:35:41
Dobry den,chcem sa spytat ako je to so strukovinami v materskej skole..kolkokrat do tyzdna moze byt strukovina? Malinka ma teraz zaludocne problemy zo strukovin nakolko v pondelok bola sosovicna polievka,v utorok fazukovy privarok,a vo stvrtok hrachova polievka a k nej este maso na kukurici?nie je to vela? Dakujem za odpoved
odpovedaťexterná metodička, 3.11.2017 7:28:46
Pozrite si zásady pre zostavovanie jed. lístkov. To čo píšete je veľa...

Sponzori portálu
TOP články mesiaca
Späť nahor
Partnerské portály:
Jídelny.cz, s.r.o., Farského 638/14, 326 00 Plzeň - Východní Předměstí, Česká republika
Telefón: +420 731 331 095, e-mail: info@jidelny.cz